“Gazze'ye insani yardımın gelişini değerlendirirken sadece tır sayısını hesaba katmamak lazım.”

Birleşmiş Milletler (BM) sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsrail'in Refah saldırısına ilişkin BM'nin tutumu sorulduğunda Dujarric, “Bizim tutumumuz başından beri değişmedi. Refah'a kara saldırısı korkunç sonuçlar doğurur.” Dedi.

Dujarric, konuyla ilgili basında çıkan açıklamaları takip ettiklerini ve İsrailli yetkililerin BM'ye bilgi vermediğini vurguladı.


Gazze'ye insani yardım

Son iki günde Gazze'ye giren insani yardım tırlarının sayısında artış yaşandığını belirten Dujarric, “Ancak sorunlar devam ediyor. Özellikle 'Gazze içi' dağıtım sorunlarının çözümünde bir değişiklik yok.” dedi.

Dujarric, dolu kamyonların “güvenlik nedeniyle” Gazze'ye giremeyeceğini ve girdikten sonra yardımın dağıtım için daha küçük kamyonlara aktarılması gerektiğini söyledi.

Bu bağlamda bir gelişme olmadığını vurgulayan Dujarric, sadece giren tır sayısının değil, birçok konunun da ele alınması gerektiğini söyledi.


7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt vermek” motivasyonuyla 7 Ekim 2023'te İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. .”

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 500'ü çocuk ve 9 bin 560'ı kadın olmak üzere 33 bin 360 Filistinli öldürüldü, 75 bin 993 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 260'ı toprak işgali sürecinde olmak üzere 604 askerinin öldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te önce 4 gün, ardından da 3 gün uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 460 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana devam eden çatışmalarda son verilere göre 272 Hizbullah üyesi, 54 Lübnanlı sivil, 17 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad üyesi, 7 İsrailli sivil ve 11 asker hayatını kaybetti. 2023.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir