Microsoft'tan BAE merkezli şirkete dev yatırım


Microsoft, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli yapay zeka şirketine 1,5 milyar dolar yatırım yapıyor.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

ABD'li teknoloji şirketi, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli yapay zeka şirketi G42'ye 1,5 milyar dolar yatırım yapacak. CNBC'ye göre Microsoft Başkanı Brad Smith de G42 yönetim kuruluna katılacak. Ek olarak G42, Microsoft Azure bulut hizmetinde yapay zeka uygulamalarını ve hizmetlerini çalıştıracak.

G42, veri merkezlerini işleten ve yapay zeka uygulamaları satan bir şirkettir. Şirket, Azure üzerinden sunulacak Jais adında Arapça bir yapay zeka uygulama modeli geliştirdi.

Microsoft şunları söyledi: “Her iki şirket de ticaret, güvenlik, sorumlu yapay zeka ve iş bütünlüğüne ilişkin ABD ve uluslararası yasa ve düzenlemelere uyma taahhüdüyle ilerleyecektir. Bu konulardaki çalışmalar, G42 ile G42 arasında geliştirilen ayrıntılı bir hükümetlerarası güvence tarafından yönlendirilecektir. Microsoft, hem BAE hem de ABD hükümetleriyle yakın istişarede bulunuyor.” Anlaşmaya tabidir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

G42'nin aralarında TikTok'un sahibi ByteDance'ın da bulunduğu Çinli şirketlere yatırım yaptığı biliniyor. Microsoft'un ayrıca popüler ChatGPT sohbet robotunun yapımcısı Open AI'ye de yatırımı var.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir