Kahramanmaraş'ın konteyner kentlerinde tatil hazırlıkları

Devlet ve millet iş birliğiyle kurulan 55'inci konteyner kent Kahramanmaraş'ta, “yüzyılın felaketi” olarak tanımlanan 6 Şubat 2023 depreminin ardından yaklaşık 126 bin kişi hayatını kaybetti.

Ramazan Bayramı hazırlıkları kapsamında afetzedeler, konteynerleri temizliyor, yiyecek ve temel malzemeleri sağlıyor, misafirlerine çörek ve bazı yöresel yemekler hazırlıyor.

Türkiye-Azerbaycan'ın lojistik konteyner kenti Türkoğlu ilçesinde tatil hazırlıkları sürüyor.

Türkoğlu Kaymakamı Mustafa Nevzat Mercan, konteyner kentte vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak için çalışmalar yapıldığını söyledi.

Sağlıktan eğitime, spor alanlarından sosyal tesislere kadar pek çok hizmetin sunulduğu konteyner kentte depremzede vatandaşların Ramazan Bayramı'nı karşılamaya hazır olduğunu hatırlatan Mercan, depremden etkilenen kalıcı konutların anahtar tesliminin elden teslimine başlandığını söyledi. deprem yüzünden.

Kahramanmaraş'ın konteyner kentlerinde tatil hazırlıkları


“Önümüzdeki bayramları evde geçirmek istiyoruz”

Konteyner kent sakinlerinden Fatma Kırtürk, deprem sonrasında evlerinin büyük hasar gördüğünü ve yıkılma kararı alındığını söyledi.

Yaklaşık 3 ay çadırda kaldığını, ardından konteynerin şehre yerleştirildiğini anlatan Kırtürk, şöyle konuştu: “Geçen Ramazan Bayramı'nı çadırda geçirdik ama sandviçlerimizi çadırımızda hazırladık, sandviçler Mutlaka bayram sandviçlerimizi yiyeceğiz. Buraya geldik ve Kurban Bayramı'nı geçirdik, bu bizim üçüncü bayramımız. Bugün “Arkadaşlarımızla, akrabalarımızla bir araya gelip her eve tek tek çörek hazırlıyoruz. Allah'tan isteğim önce sağlık, sonra evlerimize dahil olmak. Evlerimiz hazır, anahtar teslimleri başladı. Mesajın gelmesini bekliyoruz. Umarım bundan sonraki bayramları da evlerimizde geçiririz.” dedi.

Kahramanmaraş'ın konteyner kentlerinde tatil hazırlıkları

Senem Bilgiç, evlerinin orta derecede hasar gördüğünü, bu nedenle ailesiyle birlikte konteyner kentte yaşamaya başladıklarını ve bir sonraki bayramı evlerinde kutlamak istediklerini söyledi.

Bilgiç, bayram hazırlıklarını tamamladıklarını ve misafirlerine ikram etmek üzere çörek hazırladıklarını söyledi.

Elif Gürdal da depremde evinin yıkıldığını, ancak bastonunu kurtarabildiğini anlattı.

Bir süre çadırda kaldığını, ardından konteynere yerleştirildiğini söyleyen Gürdal, yapılan hizmetler için her zaman devlete dua ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir