Cumhurbaşkanı Erdoğan: İsrail'le ticaret bitti


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşıladı. İki lider, toplantının sonunda basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsrail'le ticari ilişkiler” konulu soruya yanıt olarak, “Artık yoğun ticari ilişki yürütmüyoruz. Bu çalışma bitti. Bunu Ticaret Bakanımız açıkladı.” dedi.

Türkiye'ye gelen Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi törenle karşılandı. Steinmeier Erdoğan'la görüştü. Toplantının sonunda iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın toplantısında yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

SAVUNMA SANAYİİNDE KISITLAMALAR ARTIK GÜNDEMİMİZDEN ÇIKMALI

Değerli basın mensupları, sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Türkiye'yi yakından tanıyan değerli cumhurbaşkanımız ülkemizi defalarca ziyaret etti. Türk-Alman dostluğunun gelişeceğine inanıyorum. Başkanın ilişkilerimizi ilerletme konusunda bizimle aynı fikirde olmasından memnuniyet duyuyorum. 6 Şubat'taki dayanışmanız için tekrar teşekkür ederiz. Gaziantep'e yaptığınız ziyaretten de memnun olduk. Çok boyutlu ilişkileri tartıştık. Güvenlikten ekonomiye kadar her alanda yoğun ilişkilerimiz var. Ekonomik ilişki hacmini 50 milyar dolardan 60 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz ve savunma sektöründeki kısıtlamaları gündemimizden çıkarmak istiyoruz. Umalım ki artık engellerden değil, ortak üretimden söz edelim. Turizmde işbirliği gelişiyor. 6 milyon Alman'ı ağırladık. Bu rakamın artacağına inanıyorum.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİNE İHTİYACIMIZ VAR

63 yılda Türk toplumu gurbetten çıkarak Almanya'da kritik roller üstlenmeye başladı. Vatandaşlarımızın kültür-sanattan bilime her alanda başarısına tanık oluyoruz. Engelleri bir bir aşarak insan köprüsü görevi gören vatandaşlarımız ile gurur duyuyoruz. Almanya'daki Türkleri ilgilendiren konuları da tartıştık. Çifte vatandaşlığı mümkün kılan yasayı önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Almanya'da artan İslamofobik örgütlere ilişkin endişelerimiz artıyor. Solingen tarzı bir saldırıda 4 kardeşimizi feda ettik. Olayın tam olarak aydınlatılacağı yönündeki beklentimizi paylaştım. Terör örgütleriyle mücadeleye de değindik. Daha etkili işbirliğine ihtiyacımız var. Dayanışma beklediğimizi söyledim. Türkiye-AB ilişkileri de gündemimizdeydi. Atılması gereken adımları tartıştık. Sayın cumhurbaşkanımızla küresel sorunları konuştuk. Gazze'deki zulmün son bulması çağrımızı yineledim. Netanyahu tüm bölgenin güvenliğini tehlikeye atıyor. Katliamı gündemden çıkarma çabalarına itibar edilmemelidir. Herkes barışa yönelik tehdidin arttığının farkında. Geçtiğimiz hafta İsrail ile İran arasında artan gerilim bunun en çarpıcı örneğidir. Acılar nesiller geçse de unutulmayacak. İlk günden itibaren kararlı ve cesur bir duruş sergiledik. Bundan sonra yardıma ulaşmak için çabalarımızı sürdüreceğiz. 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın son ayağı Almanya'da oynanacak ve milli takımımız da katılacak. Ekibimize başarılar diliyorum.

İSRAİL İLE TİCARET BİTTİ

(İsrail ile ticari suçlamalar konusunda) Artık yoğun ticari ilişkiler sürdüremiyoruz. O iş bitti. Bunu Ticaret Bakanımız açıkladı. Şu anda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı 45 bine ulaştı. Bu tutarı ayırmamız söz konusu değil. Burada yoğun bir gösteri var, Alman dostlarımızın bu gösteriyi görmesi lazım. Gazze yok ediliyor. Batının tamamı İsrail'in yanındadır. Onların saldırılarına karşı Gazze'nin bu imkânı yok. Şu anda bir rehine değişimi üzerinde çalışıyoruz. Bu değişimin başarılı olacağını umuyoruz.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir