Cumartesi Anneleri 1000'inci haftasında: Siyasilerden destek mesajları – Son dakika siyasi haber

Gözaltındaki kayıp yakınlarının akıbeti hakkında bilgi almak ve sorumluların yargılanmasını talep etmek amacıyla 1995 yılından bu yana oturma eylemi düzenleyen Cumartesi Anneleri, bininci haftasında Galatasaray Meydanı'nda toplandı.

Cumartesi Anneleri'nin 1000'inci haftası nedeniyle siyasiler de destek mesajları yayınladı.

KILIÇDAROĞLU: '1000 CUMARTESİ GEÇTİ…'

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından “Cumartesi Annelerine Saygı” notuyla şu sözleri paylaştı:

“Bunu verirdim;

Seven sensin, öğreten sensin…

Sen ölme, ben öleceğim diyen sensin.

Bahar kokulu kucağında,

Gökyüzünün sonsuzluğunda dinleniyormuşum gibi sarılan sensin bana…

Ve kaybolduğumda arayan sensin…

1000 cumartesi geçti ve sen beni aradın…

Varlık ve yokluk kardeştir, anadır, ağlamakla gülmek gibidir…

Yedi kat göklere yükselen ağıtın sessizliği…

Umarım suskunluk kör vicdanları aydınlatır…

Her neyse…

Beni unutmadın!

Dünya asla unutmayacak…”

DEMİRTAŞ: 'ÖNÜNÜZDE ZORDURUZ'

Öte yandan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1000. Cumartesi Anneler Haftası dolayısıyla Edirne Cezaevi'nden mesaj gönderdi.

Demirtaş, mesajında ​​şunları söyledi: “Siyasetçiler olarak, içeride de olsak, dışarıda da sizin önünüzde utanıyoruz. Acınızı dindiremediğimiz için hala utanıyoruz. Utanıyoruz çünkü o kapıyı kapatan zihniyeti hesap soramayız. Bu durumda size saldırdılar, gaz verdiler ve coplarla dövdüler.”

Eylemde ayrıca DEM Partisi eşbaşkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan, HDP eski eşbaşkanları Pervin Buldan, Sezai Temelli ve Mithat Sancar, CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başkar, CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin de hazır bulundu. Tanrıkulu, Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Ahmet Şık, CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney ile çok sayıda siyasi parti, örgüt, dernek ve sendika temsilcisi de katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir