Borrell: Ortadoğu bölgesel savaşın eşiğinde

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran-İsrail geriliminin ortasında Orta Doğu'nun bölgesel bir savaşın eşiğinde olduğu konusunda uyardı.

REKLAM

ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada ve Japonya'dan oluşan G7 ülkelerinin Dışişleri Bakanları, Avrupa Birliği'nin (AB) katılımıyla, dönem başkanı İtalya'nın ev sahipliğinde Capri adasında bir araya geldi. ). Uluslararası gündemdeki konuları görüşmek üzere.

Burada yaptığı konuşmada Borrell, Gazze'deki insani felaketin devam ettiğini belirterek, son dönemde insani yardımların artmasına rağmen hala çok yetersiz olduğunu vurguladı.

İran'ın saldırısı sonrasında İsrail'in ölçülü ve sakin tepki vermesini isteyen Borrell, “Abartmak istemem ama Ortadoğu'da dünyanın geri kalanına şok dalgaları gönderecek bölgesel bir savaşın eşiğindeyiz” dedi. Dünya, özellikle de Avrupa bu yüzden bu gerilimi durdurmamız gerekiyor.”

Ukrayna'daki savaşla ilgili olarak Borrell, Batılı ülkelere Kiev'e askeri desteği artırma çağrısında bulundu.

Bilinken: Ukrayna'ya silah yardımını artırın

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna'nın tüm dostlarının, Kiev'e kendisini etkili bir şekilde savunması için ihtiyaç duyduğu silah ve mühimmatı sağlamak için çabalarını en üst düzeye çıkarmaları gerektiği konusunda uyardı.

Blinken, ABD yönetiminin Ukrayna'ya yönelik ek bütçe talebinin bu hafta sonu tekrar Kongre'ye sunulmasının beklendiğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve birçok Avrupa ülkesi son zamanlarda Ukrayna'ya silah ve diğer mali yardımlar gibi donmuş Rus varlıklarından milyarlarca avroluk kâr sağlanması önerisini ciddi şekilde tartıştı.

ABD'nin silahlara mali destek sağlama çabalarının Kongre'de durması nedeniyle bu öneriler son zamanlarda daha da ivme kazandı.

İran'a yönelik yaptırımlar

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, görüşmelerde İsrail'e insansız hava araçları ve füzelerle saldıran İran'a yönelik yaptırımların değerlendirileceğini söyledi.

Tajani, İran'a ilişkin şunları söyledi: Biz İsrail'in dostuyuz ama gerilimin azalmasını istiyoruz. Hepimiz barış girişiminin taşıyıcılarıyız. İsrail'e yönelik yüzlerce insansız hava aracı ve füze saldırısı nedeniyle İran'a bir şekilde nasıl yaptırım uygulayacağımızı da tartışmamız gerekecek. “Orta Doğu'nun bir diğer sorunu olan Husilerin tehdit ettiği deniz trafiğini ve Süveyş ile Kızıldeniz arasındaki ticari trafiği de ele almamız gerekiyor.”

Bu arada İtalyan basınında yer alan haberlerde, G7 Dışişleri Bakanları'nın bugünkü toplantısında İran'a yönelik yaptırımların özellikle İHA ve füze üretimi için malzeme sağlayan sektör ve şirketlerin hedef alınacağını okuduk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir