Bitcoin ETF'lerine girişler azaldı

Kripto yatırım ürünlerine dijital varlık girişi, geçen hafta olumluya döndü ve bir hafta önceki 931 milyon dolarlık net çıkışa kıyasla 862 milyon dolarlık net giriş gerçekleşti.

Ancak Bitcoin borsa yatırım fonlarının popülaritesi azalıyor gibi görünüyor. Borsada işlem gören fonların (ETF'ler) günlük işlem hacmi, Mart ayının ilk haftasında kaydedilen 9,5 milyar dolarlık zirvenin %36 altında 5,4 milyar dolara düştü.

Bitcoin (BTC), ETF talebinin desteğiyle 863 milyon dolarlık girişle dijital varlık akışının zirvesine ulaşırken, spot BTC ETF'leri, Grayscale Bitcoin Trusts'tan (GBTC) 965 milyon dolarlık çıkışa kıyasla 1,8 milyar dolarlık giriş gördü.

Grayscale'in ETF'si, ürünlerin ABD'de 11 Ocak'ta onaylanmasından yaklaşık üç ay sonra büyük çıkışlar görmeye devam ediyor.

GBTC'den gelen büyük çıkışlar, son üç haftadır BTC fiyatları üzerinde önemli bir satış baskısı yarattı.

Gri tonlamalı Bitcoin varlıkları. Kaynak: CoinGlass

Piyasa uzmanları, GBTC'den çıkışların zamanla yavaşlayıp kuruyacağını, bunun da ETF'lere yönelik benzeri görülmemiş bir talebe yol açacağını öngörmüştü.

Ancak mevcut yatırımcı eğilimleri, GBTC çıkışlarının henüz bitmediğini ve GBTC'nin ETF akışlarına hakim olmaya devam ettiğini gösteriyor.

ETF'lerden gelen satış baskısı, dünyanın en iyi kripto para biriminin son 24 saatte 4.000 $ düşerek ve bu yazının yazıldığı sırada 66.000 $'ın biraz üzerinde işlem görmesi ile BTC fiyatında görülebilir.

Birçok piyasa analisti bunu 20 Nisan'da yapılması planlanan Bitcoin yarılanması öncesinde rutin bir düzeltme olarak nitelendirdi.

Kripto para piyasası duyarlılığı düşüşe geçti. Kaynak: Marcel Knobloch

BTC fiyat düzeltmesi yaklaşık 500 milyon doların tasfiye edilmesine neden olurken, opsiyon piyasası yoğun satış çağrılarıyla kızıştı ve bu da trader'ların düşüş eğilimine işaret ettiğini gösteriyor.

Geçen hafta, Ether (ETH) art arda dördüncü haftalık yükselişini 19 milyon $ olarak kaydetti. Altcoin piyasası geçen hafta 18,3 milyon dolarlık net giriş gördü ve Solana tokeni (SOL) 6,1 milyon dolarlık girişle başı çekti.

Geçen hafta en fazla çıkışın yaşandığı bölge 897 milyon dolarla ABD olurken, Avrupa ve Kanada'da toplam 49 milyon dolarlık çıkış kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir