Bakan Şimşek: Borsa oyun alanı değil

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finansal okuryazarlık platformunun açılışında konuştu.

Bakan Şimşek'in açıklamaları şöyle:

Okuryazarlık becerileri gereklidir. Dijital okuryazarlık çok ama çok değerlidir. Bu yeterli değil, sağlık okuryazarlığına ihtiyacımız var. Medya okuryazarlığı şarttır. Her şeyin yapay zeka ile manipüle edilebildiği bir çağda sosyal medya okuryazarlığı da önemli.

Burada önemli olan finansal okuryazarlıktır. Aslında temel eğitimimizin bir parçası olmalı. OVP'ye baktığınızda, kalkınma planına baktığınızda, burada Milli Eğitim Müfredatı'nda finansal okuryazarlığın önemli bir bileşen olduğunu vurguluyoruz.

Temel becerilerin bir alan olarak müfredata dahil edilmesi ve protokoller konusunda SPK ve Milli Eğitim Bakanlığı'na danışıyoruz. Finansal okuryazar olmak için birlikte neler yapabileceğimizi bulma çabaları da var.

SPK Başkanı, borsada 8,6 milyon yatırımcımızın bulunduğunu söyledi. Sermaye piyasalarında hesabı olan 12 milyon yatırımcının bulunduğunu söyledi. Bunlar büyük rakamlar. İlginç noktalar var. Borsadaki yatırımcı sayısı 4 kattan fazla arttı. 4 büyük kripto platformuna baktığınızda burada 2020 yılında 1,2 milyon kişinin hesabı varken şu anda 18 milyon kişinin hesabı var. Burada birden fazla hesap bile olabilir.

Bunlar tahminle yapılabilecek işler değil. Yatırım faaliyeti, ölçeği ne olursa olsun, bilgi ve analize dayanmalıdır. Ayrıca çok fazla bilgi kirliliği var. Bugün pek çok kamu kurumu ve derneğinin çabası var ve bunları takdir ediyoruz. SPK'nın çalışmalarının önemli bir farkı var. Oldukça eksiksizdir, adresi SPK’dır. SPK onaylıyor. Burada işin eğitim boyutu var. Herkese açık ve özgür bir platform. Eğer bunu doğru yaparsanız sınavın da iyi entegre olması gerekir. Kapsam ve içerik açısından benzersiz bir platformdur. Vatandaşlarımıza tavsiye ediyorum, çok basit, çok faydalı. En azından daha sağlıklı kararlar almamıza yardımcı olacak bir platform.

Vatandaşların cüzdan tercihlerine saygı duyuyoruz. Birisi kripto paralarla ilgileniyor, algoritmalar yazıyor, değer atıyor ve birçok işlem borsalar aracılığıyla yapılıyor. Vatandaşlarımızın kaynaklarını israf etmesini istemiyoruz. Kaynakları sermaye piyasalarına yönlendirmeyi tercih ediyoruz.

Amerika'yı Amerika yapan pek çok özellik vardır. Bunlardan en önemlisi sermaye piyasalarının derinliğidir. ABD'de şirketler finansman ihtiyaçlarının üçte ikisini sermaye piyasalarından karşılıyor, Avrupa ise bu durumda değil. Ülkemizde finansal ihtiyaçlarımızın yüzde 80'i bankacılık sektörü tarafından karşılanıyor. Mevduatını bankada 90 günden fazla tutan var mı? Genellikle 30-90 gündür. Bankanın 10 yıl vadeli proje kredisi verebilmesi için mühendislik gerekiyor. Türkiye projelerin finansmanında zorluk yaşıyor. Amerika Birleşik Devletleri'ni refaha kavuşturan önemli faktörlerden biri sermaye piyasalarının büyüklüğüdür. Kurumların kalitesi de önemlidir.

Bugün dünyanın en büyük şirketlerinin çoğunun dünyanın dört bir yanından gelen yetenekler tarafından kurulduğunu biliyoruz. Türkiye'nin de bu konuda benzer avantajları olabilir. Enflasyonu tek haneye indirmemiz lazım. Sermaye piyasaları çok daha güçlü bir şekilde ön plana çıkacak. SPK, değeri yüksek, kaliteli bir kurum olarak biliniyor. Bu sorumluluğu üstlenmek onun görevidir.

Enflasyonla mücadele programımız başarıyla uygulanıyor. Hedeflerimiz aylık enflasyon verileriyle örtüşmeye başladı. Mayıs ayında yıllık enflasyondaki yükseliş devam edecek. Bunu her platformda söylüyorum. Geçen yıl mayıs ayında aylık enflasyon 0'a yakındı, bu yıl yüzde 3 olmasına rağmen hâlâ artış gösteriyor. Enflasyon mayıs ayında zirveye ulaşacak. Yaz aylarında baz etkisi, para politikası, maliye politikası tedbirleri ve gelirler politikasının da desteğiyle enflasyon bu yıl sonunda 30'lara, gelecek yıl 10'lara, ertesi yıl ise tek haneli rakamlara çok hızlı ulaşacak. Biz buna fiyat istikrarı diyoruz. SPK'nın büyük sorumlulukları var. Vatandaşlarımız borsada oynadıklarını, burasının oyun alanı olmadığını söylüyor. Yatırımların yapıldığı bir sektör. Hisse senedi aldığınızda şirketi satın almış olursunuz. Burası oyun alanı değil. Bu nedenle bilgiye dayalı değerlendirme ve analizlere dayalı kararlar vermeliyiz. Bir borsa hesabınız olmasa veya kripto para sektöründe yer almasanız bile aldığınız kararlar alternatifleri olan kararlardır. Her şeyin bir alternatif zaman maliyeti vardır. Bu kararları bilgiye dayalı olarak verirsek anlamlı olacaktır. Bileşik faiz nedir, gerçek kâr nedir? Bunları zaman zaman her seviyede görebiliriz. Bu sektörün kârı buradan oraya arttı diyorlar, o dönemde enflasyon ne kadardı? Karşılaştırın banka ne kadar kâr etti, sermayesi ne kadar, enflasyon oranı ne, gerçekten değer yarattı mı, sermaye eriyip gitti mi? Her düzeyde finansal okuryazarlık çok değerlidir. Finansal okuryazarlık SPK'nın ele alması gereken kavramsal bir konu değildir.

Vatandaşlarımıza kolay para kazanmanın riskli ve tehlikeli olduğunu söylüyorum. Risk ve getiri. Birisi yüksek getiri vaat ediyorsa, orada da risklerin yüksek olduğunu bilin. Birisi size yüksek getiri vaat ediyorsa bilin ki bu çok riskli bir iştir. Telkin ve duyumlara göre hareket etmeyin.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir