Toplum yurdunda çocuklara cinsel istismar! “Din eğitimi almama izin verildi” – Son Dakika Türkiye Haberleri

Alanya'nın Süleymancılar Mahallesi'ndeki yurtta 10 çocuğa istismarda bulunduğu iddiasıyla ihbar edilen kişi, ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada şikayetlerinden vazgeçen çocukların işlemlerinin devam ettirilmesi için kayyum atanmasına karar verildi.

Antalya'nın Alanya ilçesinde Süleymancılar erkek öğrenci yurdunda kalan, yaşları 10-14 arası 10 erkek öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yakalanan ancak adli kontrolle serbest bırakılan kişi, olayın sosyal medyada gündeme gelmesi üzerine tutuklandı. medya.

94 YILA KADAR HAPİS İSTEĞİYLE YARGILANIYOR

Cinsel istismarın faili, “eğitimci” olarak tanımlanan kişi, 9 öğrenciye “taciz yoluyla cinsel istismar”, “çocuğa cinsel taciz”, “çocuğa resim, yazı veya müstehcen söz içeren ürünler vermek veya göstermek” suçlarıyla suçlandı. içerikleri” ve 1 öğrenci. “Basit cinsel istismar” suçlamasıyla toplam 94 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Suçlama Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

5 MAĞDUR ÇOCUK DİNLİYOR

Hazırlanan iddianamede mağdur öğrenci ifadelerine yer verildi. Sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmada sanık ve 10 mağdur çocuktan 5'i dinlendi.

SANIK, “SÜLEYMANCILAR CEMAATİNİN ÜYESİYİM” DEDİ

Duruşmada kendini savunan sanık, Süleymancılar cemaatine mensup olduğunu iddia ederek suçlamaları reddederek şunları söyledi: “Buranın eğitim sistemini takip ederek dini eğitim verme izni aldım ve bu yurda atandım. “

ŞİKAYET: “AYNI ÖĞRETMEN FARKLI ZAMANLARDA İSTİSMAR EDİLDİ”

İstismara uğrayan çocuklardan biri, söz konusu olay dışında başka bir tarihte aynı yurtta aynı kişi tarafından cinsel istismara uğradığını belirtti. Konuyla ilgili bilgi veren mağdur avukatlarından Canel Durak, şunları söyledi: “Daha sonra savcının talebi doğrultusunda mahkeme, mağdurun açıkladığı yeni istismar olayıyla ilgili olarak Başsavcılığa suç duyurusunda bulundu. Gerekli tedbirlerin alınmasına karar verildi.”

3 ÇOCUKLU AİLE ŞİKAYETTEN VAZGEÇTİ

Duruşmada dinlenen 5 çocuktan 3'ü savcılığa verilen ifadeyi reddederken, aileleri ise şikayetini geri çekti.

Mahkeme, Sulh Hukuk Mahkemesi'nden şikayette bulunan iki çocuk için vasi atanmasını talep etti. Mahkeme sanığın tutukluluğunun devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 24 Haziran'da saat 13.30'da görülecek.

“EĞİTİM YOK”

Konuyla ilgili konuşan Canel Durak, şunları söyledi: “Bu olay bize, çocukların Bakanlığın denetim ve kontrolünde bir yurtta Süleymancılar denilen topluluğa teslim edildiğini gösterdi. Sanık, herhangi bir yurtta öğretmen olarak çalışabilecek pedagojik eğitim, öğretim ve eğitime sahip olmamasına rağmen, yurttan yetişmiş bir kişi olarak ancak 30-40 civarında çocuğun emanet edileceği seviyeye getirilebilmektedir. topluluk adı altında anonim ve bilinmeyen kişiler tarafından verilen izin sonrasında. “Bu başlı başına çok şaşırtıcı bir durum” dedi.

“ÇOCUKLAR BASKI ALTINDA OLDUKLARINI AÇIKÇA BELİRTTİLER”

Bu davanın, ülkedeki çocukların ve gençlerin karanlıkta bu tür tesislere sürüklenmesine ilişkin tartışma açısından da önemli olduğunu belirten avukat Durak, şöyle konuştu:

“Bugünkü duruşmada aileleri de dinledik. Bazı aileler de şikayetçi oldu. Soruşturma aşamasında savcılığa verdikleri ifadelerde sanıkların kendilerine ve arkadaşlarına yönelik birtakım eylemlerde bulunduğunu beyan eden 3 çocuk, bugünkü duruşmada “Hatırlamıyorum, hatırlamıyorum” diyerek ifadelerini geri çekti. “. Bilmiyorum, olmadı” diyerek titrek ve korkmuş bir ses tonuyla nasıl bir baskı altında olduklarını, ailelerinin suç duyurusunda bulunmadığını açıkça ifade etti. belli ki hala belirli bir miktarda güç ve konsantrasyonu koruyor.”

ANTALYA BARO Kararı, KAMU GÖREVLİLERİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNU VERDİ

Öte yandan Antalya Barosu Başkanlığı, kaza nedeniyle Antalya İl Milli Eğitim Müdürü, Alanya Kaymakamı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, şüphelilerin denetleme-kontrol görevlerini yerine getirmeyerek yurtta cinsel istismara neden oldukları belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir