TL mevduatlar şimdi ne olacak? KKM tarafından vergi toplanmayacak


TLleştirme stratejisi kapsamında düşük tutulan Türk lirası mevduatlara uygulanan gelir vergisi stopajı avantajı azalmaya başladı. Kısa vadede yüzde 5 olan vergi 2,5 puan artarak yüzde 7,5'e çıktı. Parasını mevduatta bulunduranlar, tahakkuk eden faiz gelirleri üzerinden 2,5 puan daha fazla vergi ödemek zorunda kalacak.

Resmi Gazete'de yayımlanan bilgiye göre, Türk lirası mevduatlara uygulanan gelir vergisi stopajı artırıldı. Stopaj, 6 aya kadar vadeler için yüzde 5'ten yüzde 7,5'e, 1 yıla kadar vadeler için yüzde 3'ten yüzde 5'e, 1 yıldan uzun vadeler için yüzde 0'dan yüzde 2,5'e çıkarıldı.

KKM YATIRIMCILARINDAN HİÇBİR VERGİ ALINMAYACAK

Korumalı döviz mevduatlarına ilişkin gelir vergisi stopajının aşamalı olarak kaldırılması planlanan oranı %0 seviyesinde kalıyor. Yani dövize çevrilen kurla korunan mevduatı olanlar gelir vergisi stopajı ödemeyecek, Türk Lirası cinsinden yatırım yapanlar ise gelir vergisi stopajı ödeyecek.

NE KADAR ETKİLENECEK?

Örneğe devam edersek, yıllık %55 faiz oranıyla 32 günlük (bir ay) mevduata 100 bin lira yatıran mevduat sahibi, 32 gün sonunda 4583 lira faiz geliri elde ediyor. Eğer vergi eski yüzde 5 stopajdan düşülseydi 229 lira ödemek zorunda kalacaktı. Ancak vergi yeni stopaj olan %7,5'tan düşülecek ve 344 lira ödemeniz gerekecek. Değişiklikle birlikte mevduat sahibinin faiz gelirinden 115 lira daha vergi alınacak. Yani stopaj yüzde 5 iken 4 bin 354 lira olan 4 bin 583 lira olan faiz geliri, yeni yüzde 7,5 oranıyla 4 bin 239 liraya düştü.

BANKALAR FAİZ ORANLARINI DAHA DA ARTTIRMALI

Bankaların mevduatı daha cazip hale getirmek ve stopaj vergisi oranlarındaki artış hissini en azından bir dereceye kadar azaltmak için faiz oranlarını daha da artırması bekleniyor. Merkez Bankası faiz oranını yüzde 50'de sabit tuttu ve bu nedenle bankalar mevduat faizlerini artıramadı.

FİYATLAR SADECE 3 AY GEÇERLİDİR

Mevduata uygulanan yeni stopaj oranları 31 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerli olacak. Bu tarihten sonra stopaj oranlarının güncellenmemesi halinde %15'e çıkması bekleniyor.

“ENFLASYON TAHMİNLERİN ÜZERİNDE”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Dr. Fatih Karahan, enflasyon beklentilerinde Eylül ayında başlayan 12 ve 24 ay sonrası iyileşmenin devam ettiğini belirterek, yıl sonu enflasyon beklentilerinin hâlâ tahminlerinin altında olduğunu kaydetti.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir