Rüzgar türbinleriyle üretilen elektrik İrlanda'da rekor kırdı, faturalar yüzde 72 düştü.

Rüzgar türbinlerine yoğun yatırım yapan bir ada ülkesi olan İrlanda'da ilk kez rüzgar enerjisinden elde edilen sürdürülebilir elektrik, ülkenin tüketim oranını aşarak rekor kırdı. Elektrik fiyatları da geçen yıla göre yüzde 72 oranında düştü.

REKLAM

İrlanda'da yaşanan fırtına nedeniyle rüzgar türbinlerinden elde edilen elektrik rekor kırarak geçen yıla göre yüzde 71 oranında artış gösterdi. Bunun sonucunda elektriğin toptan satış fiyatı %72 oranında düştü ve ülkenin enerji faturaları önemli ölçüde düştü.

Doğal afetler ve fırtınalar, sebep oldukları maddi hasar ve can kayıpları nedeniyle ülkeler için kötü haber olsa da, temmuz ve ağustos aylarında ve daha sonra eylül aylarında yaşanan ilginç gelişme, İrlanda tarihinde bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip bir ada devleti olan İrlanda'nın modern tarihinde ilk kez Agnes Fırtınası'ndan sonra rüzgar enerjisinden elde edilen elektrik, ülkenin talebini aştı.

Temmuz ve ağustos aylarında ülkede rüzgar türbinleri, güneş panelleri ve deniz dalgalarından elde edilen sürdürülebilir enerji oranı rekor kırarak ülkenin modern tarihinde kaydedilen en yüksek orana ulaştı.

Geçtiğimiz Salı günü Agnes Fırtınası ülkeyi vurduğunda rüzgar türbinleri yüksek verimlilikle çalışarak bir günde 3.642 megavat (MW) elektrik üretti.

Bu rakam tüm İrlanda adasının günlük elektrik talebini aşarak ülkenin modern tarihinde yeni bir rekor kırdı.

Gelişmenin ardından İrlanda gazetesi The Journal'a konuşan İrlanda Rüzgar Enerjisi Enstitüsü'nün (WEI) dış ilişkiler direktörü Justin Moran şunları söyledi: “Bu gelişme İrlanda rüzgar santralleri için büyük bir başarı oldu.” dedi.

Moran, bu kaydın ülkenin tüm elektrik sisteminin karbon ayak izini temizleme potansiyeli olduğunu gösterdiğini de sözlerine ekledi.

İrlanda %100 sürdürülebilir enerjiye geçebilir mi?

Bu gelişme İrlanda için önemli bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor. Ancak bir ada ülkesi olan İrlanda normalden daha rüzgarlı bir iklime sahip ve rüzgar enerjisi alanında bazı sorunlar yaşanıyor.

Ülkedeki mevcut yasalara göre ihtiyaç duyulan elektriğin %75'inin sürdürülebilir kaynaklardan gelmesi gerekiyor. Üretilen enerjinin fazlası İngiltere ve diğer İngiltere ülkelerine satılıyor. Bu da fosil yakıtlara olan yüzde 25 bağımlılığın yasalar değişene kadar devam edeceği anlamına geliyor.

Sürdürülebilir enerjiye yönelik bu sınırlama 2011 yılında %50 eşiğinde tutulurken, zaman içerisinde kademeli olarak %75'e çıkarılmış olup, 2030 yılında bu oranın %95'e çıkması beklenmektedir.

Sürdürülebilir enerjiye yönelik bu sınırlama ilk bakışta kötü görünse de ülkenin yasa koyucularının bunun için bazı zorlayıcı nedenleri var. Çünkü İrlanda'nın elektrik altyapısı dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi eski sisteme dayanıyor.

Bu nedenle İrlanda'da rüzgar santrallerinden, güneş paneli kurulumlarından ve ara bağlantılardan elde edilen elektriğin sisteme entegrasyonu ve diğer ülkelerle bağlantıları konusunda önemli teknik zorluklar yaşanmaktadır.

Rüzgar enerjisi üretiminde bir yılda %71 artış

İrlanda Rüzgar Enerjisi Otoritesi WEI, Eylül ayında üretilen rüzgar bazlı elektrik miktarının hem Temmuz hem de Ağustos aylarında belirlenen rekorları aştığını duyurdu.

WEI genel müdürü Noel Cunniffee'ye göre İrlanda, elektrik üreterek yakın gelecekte karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip. Konuyla ilgili Cunniffee şunları söyledi: “Sürdürülebilir enerji elde etme konusunda son aylarda kırılan rekorlar, ithal fosil yakıtlar kullanmadan, İrlanda'da temiz enerjiyi ancak jeneratörlerle elde edebileceğimizi gösteriyor.” dedi.

Elektrik fiyatları yüzde 72 düştü.

Rüzgar türbinlerinin 2023 yılı Ağustos ayında ürettiği enerji miktarı geçen yılın aynı ayına göre %71 arttı. WEI bu gelişmeyi enerji fiyatlarına da yansıttı ve tabiri caizse kamuoyunu sevindirdi. Çünkü geçen yıla kıyasla İrlanda'da ortalama toptan elektrik fiyatı %72 oranında düştü. Böylece 2023 yılında İrlandalılar elektriği çok daha temiz ve çok daha ucuz kullanacak.

İrlanda'daki rüzgar santralleri, 2023 yılının ilk 8 ayında ülke elektriğinin yüzde 32'sini üretti. Rüzgar enerjisinin daha ulaşılabilir olduğu günlerde elektrik fiyatları ortalama yüzde 5 düşerek megavat başına 88,34 euro olarak kamuoyuna sunuldu.

Hem temiz hem uygun fiyatlı enerji

İrlanda'nın neredeyse tamamen fosil yakıtlara bağımlı olduğu yıllarda bu maliyet megawatt saat başına 123,07 Euro'yu buluyordu.

REKLAM

Cunniffe, sürdürülebilir enerjinin iklim krizi üzerindeki olumlu etkisinin yanı sıra fiyat avantajlarına da dikkat çekiyor ve ekliyor: “Enerji fiyatlarının yükseldiği bu günlerde fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltmanın yanı sıra, uygun fiyatlı elektriği de vatandaşlar için memnuniyetle karşılıyoruz.” bütçeler.” Ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir