Portekiz ve İspanya'daki mali reformlar

Bu hafta Reel Ekonomi programı, önemli ekonomik reformları incelemek üzere İspanya ve Portekiz'e gitti. Bu iki ülkede uygulanan ekonomik yaptırımların ardından birçok kişi işsiz kaldı ve kısa vadede istihdam oranı düştü. Yeni yasalara göre şirketlerin işçi çıkarması daha kolay hale geldi. Bu nedenle şirketler çoğunlukla eski çalışanlarını işten çıkarıyor.

İrlanda krizden kemer sıkma politikaları sayesinde çıktı. İspanya mali reformları hayata geçirdi. Güney Kıbrıs ve Yunanistan'da hafif toparlanma işaretleri görüldü. Portekiz vatandaşları halka hizmet veren kurumlara toplu halde akın etti. Ancak reformlar önemli işten çıkarmalarla devam edecekti. Bu durum Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi. Bu nedenle devletin şu anda 700 milyon avroluk kaynak bulması gerekiyor.

Kamu borçlarının devamlılığına ilişkin şüpheler üzerine açıklama yayımlandı. Bu deklarasyona aydınlar, finansörler ve politikacılar da dahildi.
Yaklaşık 60 kişi tarafından imzalanarak Portekiz Parlamentosu'na sunuldu.

Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ekonomik büyümeyi artırmak için Portekiz'in de ürün ve hizmetlerde rekabeti artırması gerekiyor.

Şu anda krizin yoğun olduğu ülkelerde herkes kemerlerini sıkıyor. Bu sayede Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi ülkelerinde mali açıklar kapanmaya başladı. Ancak kamu borcu hala yüksek. İspanya, İtalya ve Portekiz gibi ülkelerde bu oran yüzde 100'ün üzerine çıktı. Bu nedenle uzmanlara göre reformların gerçek sonuçlarını görmek için beklememiz gerekecek.

İspanya'daki mevcut durum şu: Ekonomik durgunluk geçen yıl hafifledi. İşsizlik oranı hâlâ çok yüksek ama istikrarlı. 2016 yılında bütçe açığının kapatılması bekleniyor. Şimdilik genel görünüm iyi. Ancak gerçekte işgücü piyasası reformlarına ilişkin belirsizlik, sosyal ayrımcılığa ve yoksulluğa son verecek gibi görünmüyor.

İspanya'da Ocak 2012'de reformdan bir ay önce 5,99 milyon kişi işsizdi. Bu rakam 2013 yılının Nisan ayında 6,2 milyona yükseldi ve ardından 4,57 milyona düştü.

Maithreyi Seetharaman'ın bu haftaki konuğu IE İspanya'nın ekonomi bölümü öğretim üyesi Gayle Allard, bu ülkelerdeki ekonomik krize ilişkin gelişmeleri anlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir