NASA, ABD'de bir evin çatısına çarpan cismin Uzay İstasyonundan (ISS) düştüğünü doğruladı

NASA, nesneyi ev sahibiyle işbirliği içinde kurtardı ve nesneyi ajansın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde analiz etti.

REKLAM

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), geçtiğimiz ay ABD'nin Florida eyaletinde bir evin çatısına çarpan gizemli cismin Uluslararası Uzay İstasyonundan (ISS) düşen bir parça olduğunu doğruladı.

NASA, yaptığı açıklamada, 2021'den itibaren yavaş yavaş Dünya yörüngesine doğru ilerleyen bir kargo paletinin kontrollü bir şekilde Dünya'ya dönmesini beklediğini ancak 8 Mart'ta Florida'daki bir evin çatısına bir parça düştüğünü duyurdu.

NASA daha önce paletin atmosfere girdiğinde tamamen yanacağını öngörmüştü.

“Mart 2021'de, NASA yer kontrolörleri, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun robot kolunu kullanarak, yörüngedeki enerji yükseltmelerinin bir parçası olarak yeni pillerin lityum iyona teslim edilmesi ve takılmasının ardından, eski nikel hidrit pilleri içeren bir kargo paletini uzay istasyonundan serbest bıraktı. ileri karakolu,” açıklamasında şunlar yazıyordu: İfadesi kullanıldı.

Açıklamada, paletin 8 Mart 2024'te Dünya atmosferine girdiğinde tamamen yanmasının beklendiği belirtiliyor. “Ancak ekipmanın bir parçası yanmadı ve Napoli, Florida'daki bir evin çatısına düştü.” Söylendi.

Bu arada NASA, ev sahibiyle işbirliği yaparak nesneyi kurtardı ve nesneyi ajansın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde analiz etti.

Yapılan incelemenin ardından düşen cismin, pilleri kargo paletine monte etmek için kullanılan NASA uçuş destek ekipmanının bir parçası olduğu belirlendi.

Bu parça Inconel metal alaşımından yapılmıştır, 1,6 pound ağırlığında, 4 inç yüksekliğinde ve 1,6 inç çapındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir