Millennium Management, Bitcoin ETF'nin varlığını duyurdu

Uluslararası hedge fonu Millennium Management, bu yılın ilk çeyreği itibarıyla yaklaşık 2 milyar dolar değerinde Bitcoin (BTC) spot borsa yatırım fonuna (ETF) sahip olacağını duyurdu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na sunduğu 13F dosyasına göre Millennium, 31 Mart itibarıyla beş büyük Bitcoin spot ETF'sinde toplam 1,94 milyar dolar tuttu.

Şirketin elindeki fonlar arasında ARK 21Shares Bitcoin ETF (ARKB), Bitwise Bitcoin ETF (BITB), Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), iShares Bitcoin Trust (IBIT) ve Fidelity Wise Origin Bitcoin ETF (FBTC) yer alıyor.

BlackRock'un Bitcoin fonu, 844 milyon dolarla Millennium'un portföyünde en büyük yeri işgal ediyor. Fidelity ise 806 milyon dolarla ikinci sırada yer alıyor.

Millennium'u Bitcoin ETF sahiplerinin “kralı” olarak tanımlayan Bloomberg analisti Eric Balchunas, firmanın ilk 500'de ortalama 200 kat daha fazla yeni ETF yatırımcısı bulunduğunu kaydetti.

Blachunas ayrıca, Bitcoin ETF'lerinin yeni spot alıcılarının çoğunluğunun (yaklaşık %60'ı) yatırım danışmanlığı firmalarından, yaklaşık %25'inin ise hedge fonlarından olduğunu paylaştı.

Kaynak: Eric Balchunas

Bitwise'ın baş yatırım yetkilisi Matt Hougan'a göre, son dönemdeki zorunlu 13F başvuruları, kimin spot Bitcoin ETF satın aldığına ışık tuttu ve onu “Bitcoin'in geleceği konusunda” iyimser hale getirdi.

Hougan, 13 Mayıs tarihli bir notunda, üç aylık 13F başvurularının bu fonları gerçekte kimin satın aldığına ilişkin önemli ayrıntıları ortaya çıkardığını ve bu ürünlere yönelik kurumsal ilginin boyutunun Bitcoin'in geleceği için iyiye işaret ettiğini ekledi.

Hightower Advisors, Bracebridge Capital ve Cambridge Investment Research gibi firmaların Bitcoin ETF'lerine sahip olduğuna dikkat çeken Hougan, şunları söyledi: “Büyük haber şu ki, birçok profesyonel yatırımcının Bitcoin ETF'si var.”

“15 Mayıs son başvuru tarihi geldiğinde 700'den fazla profesyonel firmanın ve toplam varlıkların 5 milyar dolara yaklaştığını görebileceğimize inanıyorum.”

14 Mayıs'ta Wisconsin Eyaleti, Grayscale ve BlackRock tarafından sunulan iki fona toplam 164 milyon dolarlık yatırım yaptığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir