Karadeniz'in incisi Amasra'da günde 80 bin ziyaretçi! İşte en çok ziyaret edilen yerler

genişletmek

KAYNAKİHA

Karadeniz turizminin parlayan yıldızı Bartın'ın Amasra ilçesi, 9 günlük tatil döneminde Türkiye'nin farklı bölgelerinden yüz binlerce insanı ağırladı. İnsan yoğunluğu açısından normale dönen 6 bin nüfuslu ilçede, sıcakların da etkisiyle yeni sezon hazırlıkları başladı. Astoria Grande gemisinin Rus turistlerle birlikte gelmesi beklenen ilçede, Kurban Bayramı ve okulların tatil olacağı haziran ayı için hazırlıklar sürüyor.

İlçede bayram boyunca her gün 80 bin kişiye hizmet verildiğini belirten Belediye Başkanı Recai Çakır, şöyle konuştu: “Amasramız, Çeşmi Cihan'ımız ve Batı Karadeniz'in turizm başkenti için tatil keyifli geçti.

Günde 80 bin ziyaretçinin geldiği Karadeniz'in incisi Amasra'nın en çok ziyaret edilen yerleri şöyle:

Tatil döneminde yoğun bir ziyaretçi akını yaşayacağımızı tahmin ediyorduk. Tatilinizin verimli ve keyifli geçmesi için hazırlıklar tamamlandı. Hava da güzeldi. Gün içinde 22 bin aracı aşan, günlük 80 bin kişiye hizmet veren bir ilçe haline geldik. “Bildiğiniz gibi nüfusumuz 6.000” dedi.

En çok ziyaret edilen yerler

Başkan Yüksel, ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği yerleri şöyle anlattı;

''Amasra çok şanslı bir yer, bu yüzden dünyanın gözbebeği. Ciddi bir tarihi altyapımız var. Amasra Kalemiz UNESCO Geçici Miras Listesine girmemizi sağlayan kültür varlığımızdır. Bir kez daha Anadolu'daki Roma döneminden kalma tek Kuşkayası Yol anıtımız. Birinci derece arkeolojik sit alanı olan ve Çeşm-i Cihan adını hak eden doğal limanımız küçük limandır. Tarihi Kaleiçi Boztepe bölgelerimiz ve Kemere Köprüsü ile ana karaya bağlanan mendirek bölgemiz de ziyaretçi akınına uğradı. “Amasra'da doğa sporları, deniz, tarih, gastronomi, özellikle balık ve salatalarımız ilgi çeken turistik değerlerimizdir.”

Hazırlıklar başladı

Yeni sezon hazırlıklarına başladıklarını belirten Başkan Çakır, şöyle konuştu: “Tatil kısıtlı olmasına rağmen bazı vatandaşlarımızı Amasra'yı görmeden göndermek zorunda kaldık. Bu nedenle önümüzdeki birkaç gün için hazırlıklarımız devam ediyor.” Tatilin hem vatandaşlarımız hem de ziyaretçilerimiz için verimli geçmesini sağlayan tüm kamu, kurum ve belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Turizm çeşitliliği de artacak

Başkan Çınar, ilçede turizmi çeşitlendirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydederek, “Amasra'da turizmin çeşitlendirilmesi için yerel yönetim, Kültür ve Turizm Bakanlığı taşra teşkilatı ve mülki idare ile yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bölgemizde başlayan tatiller tatil günlerine denk gelmediği için önemli bir turizm çeşitliliği oluşturuyorlar. “Kazıklı'daki iskele ve marina da turizme açılacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir