Kadın üreticiler tatile hazır – GÜNDEM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği, birçok alanda satış ve örgütlenme yapan kadın üretici ve girişimcilerin oluşturduğu kooperatifler, bu kez el yapımı ürünlerini Ramazan Bayramı öncesinde satışa sundu. Alışveriş merkezindeki açık stantlarda el sanatları ürünleri yapıp satan kadın kooperatifleri ve dernek üyesi kadınlar, vatandaşların canlı ilgisinden oldukça memnun kaldı. Sabır ve titizlikle işlenen ürünler özellikle çocukların ilgi odağı haline geldi.

KOCAELİ ÜRETİCİ BİRLİKLERİ ÇOK ŞANSLI

Açık stantta İzmit Çınar Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi, Kadın Eli Kocaeli Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi, Dr. Sumru Müstecaplıoğlu Halıdere Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifi, Kög Balder (Kocaeli Özel İhtiyaç Sahibi Bireyler ve Aileleri Derneği) yer aldı. Tüm Engelliler Derneği, Kocaeli Şubesi, Kuruçeşme Girişimci Kadınlar Dayanışma ve Dayanışma Derneği ürünlerini sergiledi ve sattı.

ALMANYA'DA ÖĞRENDİ, ŞİMDİ KOCAELİ'DE ÖĞRENİYOR

Hayat hikayesi kadın yapımcılara ilham verecek olan Elmas Çakmak, 1974 yılında Almanya'da öğrendiği oyuncak bebekleri şimdi Kocaeli'de yapıyor. Çakmak konuşmasında şunları söyledi: “O zamanlar oyuncak bebek yapmayı zorlukla öğrendim. O an çok merak ettim. Bebek yapıyordum ama ellerimi düzgün yapamıyordum. Bu işle ilgilenen bir Alman kadın tanıyordum. Kısa sürede bana oyuncak bebek yapmayı öğretti. O zamandan beri dekoratif bebekler yapıyorum. Kazandığımı satarak maddi gelir elde ediyorum. Ve bunlarla uğraşmak benim için terapi gibi. “Bebeklerimin özel bir geçmişi yok ama her bebeği 49 yıl önceki gibi özenle yapıyorum” diyerek tüm kadınları oyuncak üretmeye davet etti.

KADINLARIMIZIN ÜRETİMİNİ DESTEKLİYORUZ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yaygın Eğitim Şube Müdürlüğü Kadın Kooperatifleri Birimi öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikte örgü çantalar, takılar, amigurumi bebekler, bebek giyim ürünleri ve el yapımı mumlar gibi kadınların yaptığı el yapımı ürünler sergilendi.

ÇABALARININ KARŞILIĞINI ALDILAR

2 gün süren indirimde onlarca kadın el yapımı eserlerini satarak bütçeye katkı sağladı. Satışlardan ve organizasyondan oldukça memnun kalan girişimciler, ürettiklerinin mutluluğunu yaşadı. Pek çok ürünün satıldığı günün sonunda yeni bir etkinlik için de çalışmalar başladı.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir