İnsanlar neden ölüyor? Ölümsüzlük mümkün mü? – Son dakika bilim teknoloji haberleri

İnsanoğlu uzun zamandır ömrünü uzatmaya çalışmaktadır. Peki, yeni bilimsel gelişmeler ışığında bugün neredeyiz? CNN, Nobel ödüllü moleküler biyolog Venki Ramakrishnan'la “Neden Ölüyoruz: Yeni Yaşlanma Bilimi ve Ölümsüzlük Arayışları” adlı kitabı hakkında röportaj yaptı… Ramakrishnan yeni kitabında uzun ömür ve yaşam teorilerini ortaya çıkarmak için yapılan araştırmaları anlatıyor Araştırmaya bakıldığında sınırlılıklar… Bazı sorulara verdikleri yanıtlar ise şöyle:

YAŞLANMA NEDEN ÖLÜME NEDEN OLUR?

Chip'in röportajına göre Ramakrishnan, yaşlanmanın hücrelerimizdeki moleküllerde kimyasal hasar birikmesi olduğunu belirterek, “Şaşırtıcı bir şekilde, daha anne karnındayken yaşlanmaya başlıyoruz. Yaşlanma, başlangıçtan itibaren yaşamımız boyunca devam ediyor.” Ünlü bilim insanı, insan vücudunun yaşa bağlı DNA hasarlarını düzelttiğini ve üretilen düşük kaliteli proteinleri ancak zamanla bu hasarın onarma yeteneğini aşmaya başladığını söylüyor ve ekliyor:

“Vücudumuzu, birlikte çalışması gereken birçok sistemin olduğu bir şehir olarak düşünün. Hayatta kalmamız için kritik olan bir organ sistemi başarısız olduğunda ölürüz. Birisi ölür derken, onun bireysel olarak öldüğünü kastederiz. Aslında öldüğümüzde çoğu, biz ölürüz. Organlarımız da canlı. Bu nedenle kazazedelerden alınan organlar, nakil alıcılarına bağışlanabiliyor.” “.

İnsan hayatının bir sınırı var mı?

Röportajdaki başka bir soru da buydu. Bilim adamı, yaşam süresi üzerindeki kısıtlamalara evrim açısından yanıt verdi ve şöyle dedi: “Daha büyük hayvanlar daha uzun yaşama eğilimindedir.” Ona göre, başka bir canlı tarafından yenilmekten, açlıktan ya da bir sel tarafından sürüklenmekten ölme olasılığı daha yüksek olan küçük hayvanların ömrü daha kısadır ve “bunun yerine, evrimin hızlı büyümeyi seçtiği” görüşünü paylaşmaktadır. ve hızla olgunlaşırsınız, böylece genlerinizi çoğaltabilir ve aktarabilirsiniz.”

Ramakrishnan, “Eğer daha büyük bir hayvansanız, daha uzun süre hayatta kalmak, size daha uzun yaşamınız boyunca daha fazla yavru üretebileceğiniz bir eş bulma şansınızı artıracaktır” dedi. “İnsanlarda, bu ince ayarlanmış kaynak dengesi bize en fazla faydayı sağlıyor.” Bu, yaşlanma süreçlerini değiştiremeyeceğimiz, onlara müdahale edemeyeceğimiz ve belki de yaşamlarımızı uzatamayacağımız anlamına gelmiyor. Yaşlanan birçok bilim insanı gibi ben de bunun mümkün olduğuna inanıyorum. Ancak bu tür müdahalelerin yapılabilirliği konusunda onların iyimserliğini paylaşmıyorum” yorumunu yapıyor.

Yaşlanan saat geri çevrilebilir mi?

Moleküler biyolog bu soruya şu cevabı verdi: “Yaşlanma saati her nesilde geriye doğru gider. 40 yaşında bir kadının doğurduğu çocuk, 20 yaşında bir kadının doğurduğu çocuktan 20 yaş büyük değildir. Her ikisi de sıfırdan başlar. Yani bir noktada yaşlanma saati tersine çevrilebilir. Bu noktada klonlamanın yaşlanma saatini tersine çevirme fırsatı sunabileceğini söyleyen moleküler biyolog, zorlukların yarattığı sınırlamalara da dikkat çekiyor. Bu alanda: “Klonlanmış koyunların belki de en ünlüsü olan Dolly, normal yaşının yaklaşık yarısında hastalanıp ölürken, diğer klonlanmış koyunlar normal yaşamlarını sürdürmeye devam etti. Bu bazılarını etkiledi.” onu, yaşlanma saatini sıfırlamanın daha büyük ölçekte mümkün olabileceğine ikna etti. Yetişkin hücrelerin embriyonik hale gelmesi ve yeniden büyümeye başlaması başarılı olsa da, pratik zorluklar klonlamayı son derece verimsiz hale getiriyor: birçok hücre çok fazla hasar biriktirmiş kaldırılacak, bu da tek bir “Hayvanı büyütmek için çok fazla deney yapılması gerekiyor” anlamına geliyor.

Yaşlanma ve uzun ömür genetiğe bağlı mı?

Moleküler biyoloğa göre ebeveynlerin yaşı ile çocuklarının yaşı arasında bir korelasyon var, ancak bu %100 bir ilişki değil. 2.700 Danimarkalı ikiz üzerinde yapılan bir çalışmayı hatırlatan Ramakrishnan, genlerin yaşam beklentisini yaklaşık %25 oranında etkilediğini söylüyor: “Açıkçası genetik bir bileşen var, ancak etkileri ve sonuçları karmaşık.”

ÖLÜMSÜZLÜK ARAYIŞI BİR MUCİZEDİR

Ramakrishnan, “Çoğumuz yaşlanmak ya da bu hayattan ayrılmak istemiyoruz. Parti devam ederken ayrılmak istemiyoruz. Ama vücudumuzdaki hücreler sürekli olarak üretilip üretilse de biz var olmaya devam ediyoruz. Aynı şekilde, bireylerin gelip gitmesiyle Dünya'daki yaşam da devam edecek. Bir noktada “Bunun kalıbın bir parçası olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Bu ölümsüzlük arayışının bir serap olduğunu düşünüyorum. Yüz elli yıl önce yaklaşık 40 yaşına kadar yaşamayı bekleyebilirsiniz. Günümüzde ortalama yaşam süresi 80 yıl civarındadır. Yazar Steven Johnson'ın söylediği gibi, bu neredeyse aşırı.” “Bu, ömrünü uzatmak gibi bir şey. Ama hâlâ ölüme takıntılıyız. Sanırım 150 yaşına kadar yaşasaydık, neden 200 ya da 300 yaşına kadar yaşamadığımız konusunda endişelenirdik. Hiçbir zaman bitmiyor” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir