Hindistan'da dini gösteri hızla yayılıyor: En az 60 ölü, sayının artmasından korkuluyor

Hindistan'da dini bir tören sırasında yaşanan izdihamda en az 60 kişinin öldüğü bildirildi.

REKLAM

Hindistan'ın kuzeyindeki Uttar Pradesh eyaletinde Hindular tarafından Salı günü düzenlenen toplu dua etkinliği sırasında izdiham yaşandı.

Haberi doğrulayan Hintli yetkililer, kalabalığın, başkent Yeni Delhi'nin yaklaşık 200 kilometre güneydoğusundaki Hathras bölgesindeki bir köyde yerel bir dini liderin çağrısı üzerine dini bir tören için açık alanda toplandığını söyledi.

Bölge polisi sözcüsü Manish Chikara, ölü sayısının 60 kişi civarında olduğunu açıkladı ancak ölü sayısının artabileceğini söyledi.

Hindistan basınında çıkan haberlere göre kazada en az 87 kişinin hayatını kaybetmesinden korkuluyor.

Cesetler kamyonlar ve özel araçlarla hastanelere ve morglara taşındı. Yaklaşık 150 kişi de yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Yerel bir hastanenin önünde yığılmış cesetleri gösteren videolar sosyal medyada yayınlandı.

İlk bilgilere göre etkinliğe 15.000'den fazla kişi katıldı ve bunların 5.000'i kabul edildi.

Hathras bölge yöneticisi Ashish Kumar gazetecilere verdiği demeçte, “Olay, insanların etkinlik mekanını terk etmeye çalıştığı sırada meydana gelen aşırı kalabalık nedeniyle meydana geldi” dedi.

Başbakan Narendra Modi, X'e yaptığı açıklamada, izdihamda hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Yerel yayıncı India Today'e verdiği röportajda kimliği belirsiz bir tanık, mekanın çıkışının dar olduğunu belirterek, “Açık alana çıkmaya çalışırken bir anda kargaşa çıktı ve ne yapacağımızı bilemedik” dedi. .

Başka bir tanık Shakuntala Devi, Press Trust'a verdiği röportajda “İnsanlar birbirlerine düşmeye başladı. Ezilen insanlar öldü. İnsanlar onları dışarı çıkardı” dedi.

Olayın ardından eyalet başbakanı Yogi Adityanath soruşturma emri verdi.

Adityanath, X gönderisinde, “Yetkililere yardım ve kurtarma operasyonlarını savaş zamanındaki hassasiyetle yürütmeleri ve yaralılara yeterli bakımı sağlamaları talimatı verildi” dedi.

Uttar Pradesh, 200 milyonu aşan nüfusuyla Hindistan'ın en kalabalık eyaletidir.

Hindistan'da dini olaylar sırasında ölümcül kaçışlar nadir değildir. Bu tür talihsiz olaylar genellikle büyük kalabalıkların az sayıda güvenlik önlemi ile küçük alanlarda toplandığı durumlarda meydana gelir.

2013 yılında Madhya Pradesh eyaletindeki bir Hindu festivali için tapınağı ziyaret eden insanlar, köprünün çökeceği korkusuyla birbirlerini ezmişlerdi. Kazada en az 115 kişi hayatını kaybetti.

2011 yılında güneydeki Kerala eyaletinde dini bir festival sırasında 100'den fazla Hindu ezilerek öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir