Guterres: Refah'a kara saldırısı kabul edilemez

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile ofislerde yapacağı ikili görüşme öncesinde basına açıklama yaptı.

Guterres, daha önce yaptığı yazılı açıklamada İsrail ve Hamas'a anlaşmaya varma çağrısı yaptığını anımsatarak, “Bu kaçırılmaması gereken bir fırsattır ve Refah'a karadan saldırı kabul edilemez” dedi.

Guterres, Refah'a yapılacak bir kara saldırısının feci insani sonuçlara yol açacağını ve bölgeyi istikrarsızlaştıracağını söyledi.


Hamas ateşkes teklifini onayladı

Hamas hareketinin siyasi büro başkanı İsmail Haniye, Katar ve Mısır'a Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onaylamaları yönünde bilgi verdi.

Hamas'ın Katar ve Mısır'ın öne sürdüğü “ateşkes önerilerini” onayladığını açıklamasının ardından İsrail savaş kabinesi Refah'a yönelik saldırılara devam etme kararı aldı.

İsrail ordusu bu sabah yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması çağrısında bulundu.

İsrail Ordu Radyosu'nun haberine göre, Refah'ın doğusunda tahliye edilecek bölgede 100 bin civarında Filistinli yaşıyor.

İsrail ordusunun Refah'a kara saldırısı düzenleyebileceği endişesi nedeniyle bölgenin doğusunda zorunlu göç başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir