Güner'den işçilere büyük zam – Son Dakika Siyasi Haberler

Ankara Çankaya Belediye Başkanı seçilen Hüseyin Can Güner'in yaptığı ilk iş, iki yıllık toplu sözleşme imzalayarak belediye çalışanlarının maaşlarına hızla zam yapmak oldu. Dün imzalanan toplu iş sözleşmesiyle belediye çalışanlarının yevmiyelerine iki yıldır yapılan yüzde 95 oranındaki zamma ek olarak 310 lira zam yapıldı. Anlaşmaya göre iki yıllık toplu iş sözleşmesine sahip 1.650 işçinin asgari ücreti net 36 bin lira oldu. Başkan Güner, “Böyle güzel bir günde üç bayramı bir arada yaşadığımız için ne kadar şanslıyız. İlk tatilimiz 31 Mart 2024 akşamından itibaren Çankaya, Ankara ve Türkiye'nin her yerinde başladı. Tüm Türkiye pırıl pırıl parlıyordu. Bu ihtişama katkınız muhteşem. Bugün ikinci bayramımıza işçilerimizin uzun süredir beklediği Toplu İş Sözleşmesinin imzalanmasıyla devam ediyoruz. Önümüzdeki hafta Ramazan Bayramını kutlayacağız. Böylece üç tatili birlikte yaşıyoruz. “Bundan sonra her gününüz çok mutlu ve güzel olsun” dedi.

“YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR”

31 Mart seçimlerinin sadece yerel seçim olmadığını vurgulayan Güner, şöyle konuştu: “31 Mart 2024 seçimleri sadece yerel seçim değildi. Bu seçimler sendikal yaşamın bir sonucu olduğu kadar siyasi bir sonuç da olacaktır. “Ayrıca bu seçim sonucunun sendikal örgütlenme ve sendikal özgürlükler açısından sonuçları olacak” dedi. İşçilerin işine verilecek önemi sık sık vurgulayan Güner, şunları söyledi: “Bir prensibimiz var. İşçinin terinin rengi yoktur. İşçilere karşı hiçbir zaman ayrımcılık yapılmaz. Önemli olan işçinin teri yere düşmeden emeğinin karşılığını vermektir. Artık yeni bir dönem başlıyor. “31 Mart seçimleri yeni seçim döneminin, genel seçim döneminin başlangıcıdır” dedi. Şenlik havasında kutlanan imza töreninde Güner ve çalışanlarla halay çekti; Ramazan Bayramı Çankayalılar ile erkenden ve tek yürek olarak kutlandı.

GIDA YARDIMI DA ARTTI

TİS'e göre Çankayalı işçilerin günlük yemek yardımları yüzde 100'ün üzerinde arttı. 90 lira olan brüt yemek tazminatı yılın ilk yarısında 185 liraya, temmuz ayından sonra ise 210 liraya çıkarılacak. Ayrıca Çankayalı işçilere 2025 yılında 6 aylık enflasyon artı 2 puan olmak üzere iki kez artırılmış yemek yardımı verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir