Gazze protestoları Fransa'ya sıçradı: Öğrenciler Paris'teki Sciences Po binasını işgal etti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Cuma günü düzinelerce protestocu Sciences Po kampüsünün merkez binasının girişini kapattı.

REKLAM

Fransa'nın başkenti Paris'in en prestijli eğitim kurumlarından Paris Siyasi Araştırmalar Enstitüsü'nde (Sciences Po) Filistin yanlısı protesto düzenleyen bir grup, eğitim kurumunun girişini engelledi.

İsrail'in birçok ABD üniversitesindeki protestolarından ilham alan Fransız öğrenciler, bina girişlerini çöp tenekeleri, tahta paletler ve bisikletlerden oluşturulan bariyerlerle kapattılar.

Protestocular binanın pencerelerinden sloganlar attılar ve “Hepimiz Filistinliyiz” yazılı pankartlar astılar.

İki gün önce 100'den fazla Filistin yanlısı öğrenci Paris Üniversitesi'nin amfitiyatrosunu işgal etti.

Yönetimle yapılan görüşmelerin ardından bazı göstericiler salonu terk ederken, protestoyu sürdüren diğer göstericiler ise polisin müdahalesinin ardından tahliye edildi.

Üniversite yönetimi yaptığı açıklamada, “Kurumun düzgün işleyişini engelleyen ve Sciences Po öğrencilerini, öğretmenlerini ve personelini cezalandıran bu öğrenci eylemlerini şiddetle kınıyoruz” dedi. ifadeler kullanıldı.

Açıklamada ayrıca binada yaklaşık 60 protestocunun bulunduğu ve yöneticilerin “diyalog yoluyla çözüm bulmak için” öğrenci topluluğuyla buluştuğu belirtildi.

Science Po'daki protestolara katılan Louise isimli bir öğrenci, üniversitedeki eylemlerin New York'taki Columbia Üniversitesi ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki diğer kampüslerdeki benzer gösterilerden ilham aldığını söyledi.

ABD'de İsrail'in Hamas'a karşı savaşını 10 günden fazla süredir protesto eden bazı öğrenciler ve hatta profesörler tutuklanırken, polisle arbede çıktı.

1871'de kurulan Sciences Po'nun mezunları arasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Gabriel Attal yer alıyor. Prestijli eğitim kurumu, uzun zamandır Fransız siyaseti ve endüstrisinin önde gelen isimlerini göndermesiyle biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir