Fransız ve İspanyol çiftçiler Avrupa seçimleri öncesinde sınır kapılarında protesto düzenledi

Fransız ve İspanyol çiftçilerin, iki ülke arasındaki Bask Bölgesi'nden Katalonya'ya kadar uzanan 7 ana gümrük kapısında traktörleriyle barikat kurması trafiği felç etti.

REKLAM

Fransız ve İspanyol çiftçiler, Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Avrupa Birliği'nin (AB) tarım politikalarını protesto etmek için ortak sınır kapısı önünde protesto gösterisi düzenledi.

Fransız ve İspanyol çiftçilerin, iki ülke arasındaki Bask bölgesinden Katalonya'ya kadar uzanan 7 büyük gümrük kapısında traktörleriyle yol kapatma eylemi, trafiği felç etti.

Söz konusu yolların kapatılması nedeniyle iki ülke yetkilileri, iki ülke arasında karayoluyla seyahat edenleri zorunlu olmadıkça seyahat etmemeleri ve yolculuklarını ertelemeleri konusunda uyardı.

Çiftçiler, başta enerji krizi olmak üzere artan yakıt maliyetleri ve AB'nin kendilerine yeterli destek sağlamamasından şikayetçi.

Çiftçiler, AB'nin üye ülkelerdeki tarımsal üreticileri daha iyi destekleyen politikalar uygulamasını istiyor.

Çiftçiler ne istiyor?

AB üyesi ülkelerdeki çiftçiler yılbaşından bu yana başta Brüksel olmak üzere başkentlerde yolları trafiğe kapatarak seslerini duyurmaya çalışıyor.

Aşırı sağ ve sol grupların da desteklediği çiftçilerin protestoların sona ermesi yönündeki başlıca talepleri aşağıda sıralanıyor:

“AB Ortak Tarım Politikası'nın bürokrasi ve çevresel maliyetlerinde esneklik, tarladan pazara kadar gıda zincirinde üretim maliyetlerini karşılayacak yeni fiyatları belirleyecek yasal değişiklik, ticarette aynı üretim koşullarının getirilmesi üçüncü ülkelerle işbirliği yapılması ve gıda ithalatına ilişkin bir gözlemevinin kurulması, Fas'tan ithalatın azaltılması.” “Fazlalıkların kontrolü, Mercosur ve Yeni Zelanda ile anlaşmaların askıya alınması ve Şili, Kenya, Meksika, Hindistan ve Avustralya ile müzakereler, kuraklık sorununa karşı yardım.”

PA seçimleri dengeleri değiştirecek mi?

Avrupa Birliği'ne (AB) üye 27 ülkeden seçmenler, 6-9 Haziran tarihleri ​​arasında 5 yıl boyunca görev yapacak 720 sandalyeli Avrupa Parlamentosu'nun yeni üyelerini seçecek.

Son anketlere göre merkez ve aşırı sağın seçimlerden güçlenerek çıkması bekleniyor. Özellikle aşırı sağın seçimlerden güçlenerek çıkmasıyla birlikte siyasi dengelerin önemli ölçüde değişeceği tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir