Facebook ve Instagram hakkında yanlış bilgi kullanımıyla ilgili soruşturma başlatıldı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Avrupa Komisyonu, platformların veri güvenliğini sağlamaya yönelik araçlarının Avrupa seçimleri öncesinde yeterli olmadığını söylüyor.

REKLAM

Avrupa Komisyonu, Meta kontrollü Facebook ve Instagram'ın dezenformasyonla mücadele çabalarının Dijital Hizmetler Yasası (DHY) kapsamında araştırıldığını duyurdu.

Komisyon, iddia edilen ihlallerin Meta'nın platformlarındaki yanıltıcı reklam ve siyasi içerikle ilgili politikalarıyla ilgili olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği'nin yönetim organına göre, şirketin reklam ağı dezenformasyona karşı savunmasız ve potansiyel olarak Rus ağları için bir hedef.

Meta'nın gerçek zamanlı bir seçim izleme aracı yok çünkü kapatıldıktan sonra dezenformasyon izleme aracı CrowdTangle'ın yerini almadı, bu da araştırmacıların ve gazetecilerin şirketin yasa dışı içeriği kaldırmak için ne tür çabalar gösterdiğini bilmesini zorlaştırıyor.

“Aylık 250 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Meta platformlarının AB'deki erişimi, Avrupa seçimleri ve çeşitli Üye Devletlerde yapılacak diğer seçimler, dezenformasyonu izleme yetenekleri, seçmen müdahalesi ve baskısını tespit etme ve gerçek anlamda seçim şeffaflığı göz önüne alındığında Komisyon bir açıklamada şöyle dedi: “İlgili sorunlar sivil söyleme ve seçim süreçlerine zarar verebilir.”

Komisyonun ayrıca siyasi içeriğin işaretlenmesi ve yasa dışı içeriği tespit etme mekanizmaları hakkında da soruları var.

operasyon merkezi

Bir AB yetkilisi Euronews'e Meta'nın değişiklikleri ne zaman yapması gerektiğine dair belirli bir zaman çizelgesi olmadığını söyledi. Komisyon, halihazırda bazı yapıcı tartışmalar yürüten Meta'nın işbirliğini beklemektedir.

Yetkili şunları söyledi: “Hızlı hareket edeceklerine inanıyoruz. “Sitenin Rus aktörler tarafından istismar edilmesi kimsenin çıkarına değildir ve onların bundan para kazanması temelde yanlıştır” dedi.

DHY kapsamında, AB'de aylık ortalama 45 milyondan fazla kullanıcıya sahip çevrimiçi platformlar olan Çok Büyük Çevrimiçi Platformlar (VLOP'lar) olarak belirlenen şirketlerin, şeffaflık gereksinimleri ve çevrimiçi ortamda küçüklerin korunması gibi katı kurallara uyması gerekiyor.

Bu yılın başlarında Meta, “potansiyel tehditleri tespit etmek ve koruma kalkanlarını gerçek zamanlı olarak konuşlandırmak” için kendi seçim operasyon merkezini kurduğunu söyledi. Facebook'un ana şirketi ayrı bir açıklamada yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği Mayıs 2024'te etiketlemeye başlamayı planladığını söyledi.

Bugünkü soruşturmaya yanıt olarak bir şirket sözcüsü Euronews'e “platformlarımızdaki riskleri belirlemek ve azaltmak için köklü bir süreç” bulunduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir