Dünya bu olayı konuşuyor! İş yükünü kaldıramayan robot intihar etti

Güney Kore'nin Gumi Belediyesi'nde “Robot Sorumlusu” olarak görev yapan robot, bilim dünyasında büyük tartışmalara yol açtı. Robotun merdivenlerden atlayarak intihar etmesi, Güney Kore'nin ilk “robot intiharı” olarak kayıtlara geçti.
Gumi belediyesinde meydana gelen olağanüstü kazada, robotun kaza öncesinde farklı davrandığı ve görünmeyen bir şeye odaklanırken aynı noktada dönmeye başladığı iddia edildi. Kısa bir süre sonra kendini 2 metrelik merdivenden aşağı attı ve yerde hareketsiz kaldı.

Birçok robot düzenli aralıklarla çalıştı ve birden fazla katın bakımını üstlendi, sabah 9'dan akşam 4'e kadar ara vermeden çalıştı. Bir kattan diğerine geçmek için asansörü kullandı.

Hızlı bir şekilde toplanıp analiz için belediye yetkililerine gönderilen robotun parçaları üzerinde yapılan çalışmada gözlemlenen dengesiz davranışın nedeni ise henüz bilinmiyor.

HER 10 ÇALIŞAN İÇİN BİR ROBOT VAR

Kazayla ilgili yapılan incelemede bu durumun nedeninin “fazla çalışma” olduğu belirtildi. Teknoloji ve robot yoğunluğunda dünya lideri olan Güney Kore'de her on çalışandan bir robot ilgileniyor.

Söz konusu olay, insanlarla robotların daha fazla işbirliği yaptığı bir gelecekte ortaya çıkabilecek olası sorunların yanı sıra, robot çalışanlarının refahı için düzenlemelerin gerekli olup olmadığı konusunda tartışmaları da gündeme getirdi.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Başörtülü öğrenciye söyledikleri yanına kaldıBaşörtülü öğrenciye söyledikleri yanına kaldı
İstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 12 ilde düğmeye basıldıİstanbul ve Ankara'nın da aralarında bulunduğu 12 ilde düğmeye basıldı
Mesaja öfkelendim 'Kredi kartı' mesajına sinirlenerek stüdyoyu terk etti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir