BTC fiyatı dibe vurabilir mi? Bitcoin İncelemesi

Bitcoin (BTC), 73.800 dolarlık rekor seviyeye ulaştıktan iki gün sonra, 10 Nisan'da 69.400 dolara düştü. Bu destek seviyesini Bitcoin halving etkinliğine 10 günden daha kısa bir süre kala tutmak mümkün mü?

Bu Bitcoin oluşumuna dikkat edin

Son fiyat hareketi, Bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmadaki üçüncü başarısız girişimi oldu. BTC'nin bu seviyelerde reddedilmesi, yatırımcıların kar elde ettiği ve satış baskısı yarattığı gerçeğini yansıtıyor.

BTC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Bitcoin'in müteakip yükseliş reddi, önümüzdeki haftalarda keskin fiyat düşüşleri potansiyelini artırıyor.

BitMEX kurucu ortağı Arthur Hayes, Nisan ayındaki Bitcoin yarılanmasının, ABD Federal Rezervi ve Hazine Bakanlığı tarafından uygulanan stratejilerle birlikte kripto para biriminde “ateş satışını” tetikleyeceğini öngörüyor.

Hayes, ABD vergi ödemeleri nedeniyle likiditenin azalması, Fed'in devam eden parasal sıkılaştırması ve Hazine'nin genel hesabının (TGA) beklenen daralması nedeniyle Nisan ayının ikinci yarısının değişken varlıklar için önemli riskler oluşturabileceğini vurguladı.

Ünlü isim, “Riskli varlıklar için tehlikeli dönem 15 Nisan – 1 Mayıs arasıdır” dedi ve şöyle devam etti:

“Vergi ödemelerinin sistemden likidite çektiği dönemdir, QT mevcut yüksek temposunu sürdürüyor ve Yellen henüz takipteki alacakları azaltmaya başlamadı. 1 Mayıs'tan sonra QT'nin hızı yavaşlayabilir. Yellen, artırmak için çekleri bozdurmakla meşgul olacak” Varlık fiyatları.”

Alman bankacılık devinin Bitcoin tahmini sizi terletecek

Deutsche Bank tarafından yapılan bir anket, yatırımcıların Bitcoin'in geleceğine ilişkin beklentilerinin farklı olduğunu ortaya çıkardı. Ankete katılanların üçte biri, BTC fiyatının 2024 sonuna kadar 20.000 doların altına düşmesini bekliyor; bu da mevcut fiyattan 50.000 dolarlık çok büyük bir düşüşü temsil ediyor. Bu rakam 2022 ayı piyasasının en düşük seviyelerine çok yakın.

Bitcoin anket sonuçları. Kaynak: Deutsche Bank

3.600 katılımcının yalnızca %10'u Aralık ayına kadar 75.000 doların üzerine çıkmayı bekliyor. Ankete katılanların %40'ı Bitcoin'in uzun vadeli beklentileri konusunda iyimser, ancak neredeyse eşit bir pay (%38) BTC'nin uzun vadede yok olacağına inanıyor.

Bitcoin yarılanmadan önce bu seviyeye düşebilir

Kripto para piyasası analisti Rekt Capital, Bitcoin'in yarılanma sonrasında yaklaşık 40.000 dolara düşeceğini öngördü. Rekt bu iddiasını daha önceki yarılanmalardan sonraki fiyat hareketlerine dayandırdı.

BTC/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak: Rekt Capital/TradingView

İlgili grafikte maviyle vurgulanan daire içine alınmış alan, Bitcoin'in yarılanma olaylarından önce tarihsel olarak %20-40 civarında geri çekilme gördüğü bölgeyle aynı hizada olması nedeniyle önemlidir.
Örneğin, 2024'te BTC'nin fiyatı yaklaşık %18 düştü ve 2020 yarılanması öncesindeki yaklaşık %20'lik düzeltmeye yaklaştı.Bu, 10 günden daha kısa bir süre sonra gerçekleşecek olan 2024 yarılanması öncesinde bir düşüş için daha fazla alan bırakıyor.

Daha sonra Bitcoin birikim alanına (kırmızı) yeniden girerek 60.000-70.000 dolar aralığında konsolide olabilir ve ardından Rekt Capital tarafından vurgulandığı gibi tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru güçlü bir çıkış görebilir.

BTC/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak: Rekt Capital/TradingView

Analist, “Yeniden birikim aşaması birkaç hafta, hatta 150 güne kadar (yani 5 ay) sürebilir” dedi ve ekledi:

“Bu aşamadaki birçok yatırımcı, yarılanmanın hemen sonrasında BTC yatırımlarında önemli sonuçlar görememekten kaynaklanan sıkıntı, sabırsızlık ve hayal kırıklığından kurtuluyor.”

Öte yandan analist, fiyatın 60.000 doların altına düşmesi durumunda Bitcoin’in 40.000 dolar civarındaki yükselen trend çizgisi desteğine doğru ilerlemeye devam edeceğini öngörüyor.

Bu yazı yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir