#Bitcoin yarılanması nedir?

Bitcoin yarılanması nedir?

Yeni Bitcoin'lerin yaratılma hızını yarıya indiren bir olay. Her dört yılda bir gerçekleşir.

Çoğu kişinin bildiği gibi Bitcoin (BTC) arzı sınırlıdır. 21 milyon coin üretildiğinde ağ artık üretimi durduracak. Bitcoin'in sıklıkla “dijital altın” olarak anılmasının ana nedenlerinden biri de budur; Tıpkı sarı metal gibi dünyada da sınırlı miktarda bulunuyor ve bir gün tamamı çıkarılacak.


Şu anda dolaşımda yaklaşık 18 milyon BTC var, bu da toplam limitin yaklaşık %100'ü anlamına geliyor ancak bu, kripto para biriminin yakın zamanda limitine ulaşacağı anlamına gelmiyor. Bunun nedeni, blockchain'de baştan beri kodlanan protokoldür: Her 210.000 blokta Bitcoin, “halving” veya “halving” olarak adlandırılan bir süreçten geçer ve tıpkı altın madenciliği gibi yeni paralar üretmek daha zor hale gelir. yeni yatak bulmanın zamanla zorlaştığı yer.


Daha spesifik olarak protokol, blok ödülünü yarıya indiriyor. Bu nedenle, Bitcoin yarılanması her gerçekleştiğinde madenciler işlemleri doğrulamak için P daha az BTC almaya başlar.

Tamam ama “blok ödülü” nedir?

Kısaca: Bir madencinin blockchain'e eklediği her yeni blok için aldığı BTC miktarı.


Bu kavramı daha derinlemesine açıklamak için kısaca Bitcoin'in köklerine yani blockchain'e dönelim. En temel anlamıyla blockchain, işlem bilgilerini her biri yaklaşık 1 MB'lık bloklar halinde saklayan dijital bir defterdir. Örneğin, A kişisi B kişisine Bitcoin gönderdiğinde, bu işlem aynı anda gerçekleşen yaklaşık 500 diğer işlemle birlikte bir blokta saklanacaktır.


Blok ödülü, kripto para birimi madencilerinin, madencilik donanımlarıyla son derece karmaşık matematik problemlerini çözerek yeni bir bloğu başarıyla doğruladıklarında/kazdıklarında aldıkları miktardır. Bu onların sıkı çalışmalarının bir ödülüdür.

Madenciler bir sonraki yarılanmadan sonra ne kadar Bitcoin alacak?

Her yeni blok 6,25 BTC üretecek. Başlangıçta ödül sekiz kat daha fazlaydı.


Bitcoin 2009 yılında piyasaya sürüldüğünde madenciler blok başına 50 BTC alıyordu. Bu nedenle, madencilerin her blok için 25 BTC almaya başladığı Kasım 2012'deki bir sonraki yarılanma öncesinde toplam 10.500.000 BTC üretildi.


Bu aşırı cömert bir ikramiye gibi görünebilir (mevcut değere göre blok başına 365.000 dolardan fazla), ancak o zamanlar ağ henüz gelişmeye başlıyordu ve hiç kimse insanların bu konsepti değerli bulmaya devam edip etmeyeceğinden emin değildi. Bitcoin blok zincirini canlı tutmak için bilgisayarlarının işlem gücünü Bitcoin blok zincirine yatırırlar.
Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer gerçek de, Haziran 2011'de o dönem için tüm zamanların en yüksek piyasa fiyatının BTC başına 31 dolar olduğu, ancak bu “balonun” daha sonra patladığı ve Bitcoin'in dönem sonundan önce 2 dolara geri döndüğüdür. Ancak madencilik sonunda yeni başlayanlar için çok daha karlı hale geldi; Bitcoin eleştirmenlerinin buna Ponzi şeması adını vermesinin ana nedenlerinden biri de budur.


İkinci Bitcoin yarılanması, 6 Temmuz 2016'da 420.000 numaralı bloğun üretildiği ve madencilerin her yeni blok için mevcut oran olan 12,5 BTC toplamaya başladığı zaman gerçekleşti. Üçüncü yarılanma bu oranı tekrar yarıya indirecek ve blok ödülünü sadece 6,25 BTC'ye, yani mevcut piyasa fiyatına göre yaklaşık 45.000 dolara düşürecek.

Bir sonraki Bitcoin yarılanması ne zaman gerçekleşecek?

Konuma bağlı olarak 11 veya 12 Mayıs'ta gerçekleşecek.


Bu noktada 0 tarihi doğru değil çünkü yeni blokların oluşturulması için geçen süre hızlanabilir veya yavaşlayabilir. Ortalama olarak ağ her on dakikada bir blok üretir.
Son yarılanmanın 2140 yılında gerçekleşmesi ve 21 milyonuncu BTC'nin çıkarılması bekleniyor. Bu gerçekleştiğinde, madenciler blok ödülleri almayı bırakacak ancak kalan gelir kaynağını (işlemlerden ödenen ve aynı zamanda topladıkları ücretler) elinde tutacaklar.

Bitcoin madencileri yine de etkilenecek mi?

Bazı küçük oyuncular ayrılmak zorunda kalabilir (veya en azından donanımlarını yükseltebilirler).


Bu noktada Bitcoin madenciliğinin çoğu, 2018'de 12 milyar dolar değerinde olan Çin merkezli Bitmain gibi devler tarafından gerçekleştiriliyor. Bitmain, makine adı verilen binlerce gürültülü, son derece güçlü, yüksek enerjili makinelerle blokları doğrular. Öğrenciler veya diğer bireyler tarafından kullanılan temel kurulumlardan çok daha verimli olan uygulamaya özel IC madencileri.


Blok ödülünün önemi azaldıkça, üretim maliyetlerini zar zor karşılayan madencilik platformları piyasadan çekilmek zorunda kalacak. Hala düşük oranda Bitcoin madenciliği yapmaya çalışan şirketler olacak, ancak bunun sonucunda piyasa daha az merkezi hale gelebilir (yani pasta daha az parçaya bölünecek). Bununla birlikte, BTC madenciliği yapmanın yeni ve daha verimli yolları ortaya çıkabilir ve bu da potansiyel olarak küçük işletmelerin katılımına olanak sağlayabilir.

Bitcoin fiyatı değişecek mi?

Tarihsel olarak fiyat yarılanmadan sonra arttı ancak bu sonuçta arz/talep oranına bağlı.


Temel olarak, Bitcoin yarılanması BTC arzını azaltarak varlığı daha kıt hale getiriyor. Talep olması durumunda fiyatın artması muhtemeldir. Bazı tarihsel emsaller de var. Bitcoin'in ilk yarılanma günü olan 28 Kasım 2012'de kripto para biriminin fiyatı 11 dolardan 12 dolara yükseldi ve ertesi yıl da artmaya devam ederek 28 Kasım 2013'te 1.038 dolara ulaştı.


Yaklaşık dört yıl sonra, ikinci yarılanmadan bir ay önce, Bitcoin fiyatı da benzer bir yükseliş eğilimi izlemeye başladı. 9 Haziran 2016'da 576 dolardan 9 Temmuz 2016'da 650 dolara çıktı; Bu gün, varlığın tarihinde blok ödülünün yarıya indirildiği ikinci gün oldu. BTC, ara sıra yaşanan türbülanslara rağmen önümüzdeki yıl da hızlanmaya devam etti ve 9 Temmuz 2017'de 2.526 dolardan işlem görüyordu.


Bir dahaki sefere aynı mı olacak? Şüpheciler yarılanmanın zaten kesin olduğuna inanıyor (2019'daki destansı ama kısa sistematik fiyat artışını hatırlıyor musunuz?). Ancak bunu test etmenin bilimsel bir yolu yok.


Ek olarak, kripto para birimlerinin ve özellikle Bitcoin'in ana akım haberlerin önemli bir parçası haline gelmesiyle sektör son dört yılda önemli ölçüde değişti. Ancak bazı insanlar, özellikle Bitcoin yarılanmasıyla ilgili önceki modeller göz önüne alındığında, bu fırsatı değerlendirmek isteyebilir.


Sonuç olarak, eğer tarih tekerrür ederse ve Bitcoin'in fiyatı Nisan 2020'de artmaya başlarsa, daha fazla tüccar onu kaybetme korkusuyla varlığı satın almaya başlayabilir, bu da talebi ve sonuçta fiyatı canlandırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir