Batman'da yılın ilk hasadı başladı: Kilosu 50 lira, kasa başına 150 liradan satılıyor… – Son Dakika Hayat Haberleri

yarasa AdamTürkiye'nin Sason ilçesinde organik olarak yetiştirilen, rengiyle göze hoş gelen, tadı ve aromasıyla iştah açan meşhur Sason çileğinin yılın ilk hasadı başladı.

Devletin yüzde 80 oranında desteklediği çilek tarlalarında 2024 yılının ilk hasadı başlarken çiftçinin yüzünde de bir gülümseme var. İlçede 2011 yılında tütüne alternatif olarak devlet desteğiyle yetiştirilmeye başlanan ve her geçen yıl yaygınlaşan Sason çileği, hasadın başlamasıyla birlikte tezgahlardaki yerini aldı. İlçede organik olarak yetiştirilen meşhur Sason çileği, rengiyle göze hoş gelen, tadı ve aromasıyla iştah kabartan şu anda tezgahlarda kilosu 50 lira, kutusu 150 liradan satılıyor.

Çilek çiftçilerinden Hasan Erikli, kış aylarının ardından bol ve verimli bir hasat beklediklerini, bahar yağışlarının normal olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Yılın ilk hasadına Sason'da organik olarak yetiştirilen çileklerle başladık. Bol hasat. Ürünlerimiz gayet sağlıklı görünüyor. Organik çilek üretiyoruz.” “Şimdilik 1 kilogramı 50 TL'ye satıyoruz. Daha sonra hasatımız arttığında Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde ilk hasadımızın fiyatını düşüreceğiz. İleride rekolte arttıkça aracılar aracılığıyla tüm batı illerine satacağız.”

“ORGANİK SASON ÇİLEĞİNİN TAT VE KOKUSU ÇOK GÜZEL”

Hasatta çalışarak geçimini sağlayan kadınlardan Menice Erikli, havaların ısınmasıyla çilek toplamaya başladığını söyledi.Çilekler olgunlaştıkça tadı ve kokusu iyileşir. Bu yıl havaların güzel olması nedeniyle buluşmaya erken başladık. Biz topladıkça buraya gelen aracılara satışa sunuyoruz. Bazı çiftçilerimiz yol kenarında satışa da sunuyor. Aynı zamanda bölgedeki kadınlara da istihdam olanağı sağlıyor. Ev hanımları sadece evde değil çilek tarlasında da çalışarak geçimlerine katkıda bulunuyorlar. Sason çileğinin farkı organik olarak yetiştirilmesidir.” dedi.

Batman yolu başta olmak üzere köylerde yaşayan vatandaşların önemli geçim kaynaklarından biri olan Sason çileğinin 8 ay boyunca üretimine devam etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir