Ay görevi başarısız olan Peregrine 1 uzay aracı Dünya atmosferinde yanacak

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

ABD'nin 50 yıl sonra Ay'a yumuşak iniş için gönderdiği uzay aracı Peregrine 1 başarısız oldu. Araç Dünya'ya dönerken atmosferde yanacak.

REKLAM

Yarım asır sonra ABD'nin (ABD) Ay'a yumuşak iniş için gönderdiği uzay aracının arıza nedeniyle Dünya'ya düşeceği açıklandı.

Aracın üretimini yapan Astrobotic Technology adlı özel şirket, 8 Ocak'taki lansmanından bir gün sonra, uzay aracında “yakıt sızıntısı” yaşandığını duyurdu.

Amerikalı şirket, iniş aracının şu anda Ay'ın yakınlarından Dünya'ya döndüğünü ve görevin Perşembe günü sona ermesinin beklendiğini söyledi.

Uzay aracının atmosfere girdiğinde yanacağını söyleyen Astrobotic yetkilileri, iniş aracının yolunu takip etmek için NASA ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

Peregrine 1 geçen Pazartesi Cape Canaveral'dan fırlatıldı.

Araçtaki kısa süreli yakıt sızıntısı, Astrobotic'i 50 yıldan uzun bir süre sonra ilk kez ABD'ye aya iniş yapma girişiminden vazgeçmeye zorladı.

Şirket, tankın patlamasına sıkışmış bir valfın yol açtığından şüpheleniyor.

NASA, Peregrine iniş aracının çalışması için 100 milyon dolardan fazla para ödemişti.

Araç, aralarında “Star Trek” dizisinin yaratıcısı Gene Roddenberry ve bilim kurgu yazarı Arthur C. Clarke'ın yanı sıra Carnegie Mellon Üniversitesi'nden bir araştırmacı ve diğer özel sponsorlu araştırmaların da bulunduğu yaklaşık 70 kişinin küllerini ve DNA'sını taşıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir