Avusturya yakın tarihinin en büyük casusluk skandalıyla karşı karşıya

Eski bir istihbarat görevlisinin tutuklanması, Rusya'nın kapsamlı sızma faaliyetlerini, gevşek resmi denetimini ve casus romanlarına layık gizemleri açığa çıkardı.

REKLAM

Avusturya son yılların en büyük casusluk skandalıyla karşı karşıya. 29 Mart'ta tutuklanan eski istihbarat görevlisi Egisto Ott için çıkarılan 86 sayfalık tutuklama emri ülkeyi şaşkına çevirdi.

Ott, cep telefonu verilerini Rus istihbaratına vermek, önde gelen bir gazetecinin evinde soygun planına yardım etmek ve Rus istihbaratına, Rusya'da işlenen bir cinayetin ardından Avrupa'daki operasyonlarını daha etkili hale getirmek için “düzeltici öneriler” sağlamak suçlamalarıyla tutuklandı. Almanya'da siparişler.

Tutuklama emri, Rus muhalifler, işadamları ve FSB'den ayrılan eski bir subayın da aralarında bulunduğu, casusluk yapılan kişilerin uzun bir listesini içeriyor.

FSB için hassas bilgiler

Tutuklama emrine göre Ott'un, dolandırıcılıktan aranan Avusturyalı Jan Marsalek'e hassas bilgiler sağladığından şüpheleniliyor. 2020'deki çöküşü doğrudan Rus istihbarat teşkilatı FSB ile bağlantılı olan Alman ödeme şirketi Wirecard'ın operasyon sorumlusu Marsalek.

En az 2014'ten bu yana Rus istihbaratıyla bağlantısı olduğu bildirilen Marsalek'in hâlâ Rusya'da olduğuna inanılıyor.

Bunun yerine Ott'un Bulgar araştırmacı gazeteci Christo Grozev'in Viyana'daki adresini öğrenip Marsalek'e verdiği bildirildi. Savcılar, Marsalek'in daha sonra bir ekibe Grozev'in dairesine girip bir dizüstü bilgisayar ve bir USB bellek çalması talimatını verdiğini söyledi.

Grozev, 2018'de eski Rus istihbarat subayı Sergei Skripalve 2020'de Rus muhalefet lideri Alexei Navalny zehirlenmeye Olaya karıştığı iddia edilen Rus subayları takip ediyordu. Bulgar gazeteci, Avusturyalı yetkililerin kendisine artık güvenliğini garanti edemeyeceklerini söylemeleri üzerine geçen yıl Viyana'dan taşınmıştı.

Türkiye'de de görev yaptı

Eski bir polis memuru olan Ott, 2001-2012 yılları arasında Türkiye ve İtalya'da istihbarat memuru olarak çalışmış, ardından Avusturya'nın şu anda feshedilmiş olan iç istihbarat teşkilatı BVT'de gizli görevdeki memurları yönetmeye başlamıştı.

Ott, 2017 yılında Rusya adına casusluk yapıyor olabileceği yönündeki iddiaların ilk kez ortaya çıkması üzerine BVT tarafından uzaklaştırılmıştı, ancak ertesi yıl Avusturya polis akademisinde çalışmak üzere yeniden atandı.

Bu dönemde Ott'un, Avusturya İçişleri Bakanlığı'nın üç eski üst düzey yetkilisinin, Tuna Nehri'nde yapılan bir tekne gezisi sırasında suya düşen, hassas ve kişisel bilgiler içeren cep telefonlarına el koyduğu ve teslim ettiği belirtildi. Marsalek için çalışan bir ajana.

Ott, Rusya ile iddia edilen bağları hakkında daha fazla soruşturma yapılıncaya kadar 2021 yılında uzaklaştırıldı ve gözaltına alındı. Yetkililerin aleyhindeki delillerin çok zayıf olduğu sonucuna varmasının ardından yaklaşık dört hafta sonra serbest bırakıldı.

Dava neden önemli?

Soğuk Savaş döneminde Demir Perde'nin yanında yer alan Avusturya, uzun süre Moskova ile yakın ilişkilerini sürdürdü. Askeri tarafsızlık politikasıyla Avrupa Birliği üyesi olan ülke, uzun yıllardır casusluğun merkezi olarak biliniyor.

Avusturya İstihbarat, Propaganda ve Güvenlik Çalışmaları Merkezi'nde tarihçi ve casusluk uzmanı olan Thomas Riegler, Ott davasının “Avusturya'nın yakın tarihindeki en büyük casusluk hikayelerinden biri olma potansiyeline sahip olduğunu” söylüyor.

Riegler, “Dava, uluslararası boyutu ve yalnızca casusluk değil, aynı zamanda Avusturya siyasi sistemine sızma ve ülkenin iç güvenliğinin zayıflamasıyla da ilgili olması nedeniyle özeldir.” dedi. Açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir