Amsterdam Belediye Başkanı Halsema: Uyuşturucu devletine dönüşüyoruz

Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, yönettiği kentte uyuşturucu kaçakçılığının olumsuz etkilerini azaltmak istiyor.

REKLAM

Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema'ya göre uyuşturucu kaçakçılığıyla ve bunun şehir üzerindeki “yıkıcı” etkisiyle mücadele etmenin en iyi yolu, kokain satışlarını devlet kontrolü altına alacak şekilde yeniden düzenlemek.

Halsema, “Kokaini eczanelerden veya tıbbi sistemden satın almayı düşünebiliriz” dedi. Diyor.

Hollanda polisinin zamanının yüzde 80'ini alan “uyuşturucuyla savaş”ın şiddet yanlısı, milyarder suç dünyasını önleyemeyeceğini belirten Halsema, şöyle konuştu: “Bazı uyuşturucuların tehlikeli olduğunu kabul ediyorum ve bu uyuşturucuların azaltılmasının akıllıca olacağını düşünüyorum. “Uyuşturucu kullanımı. Ancak bu konudaki yaklaşımımızın işe yaramadığını da biliyorum. Bunu düzenlemenin daha etkili yollarını araştırmamız gerekiyor.”

Başkan Halsema, kokainin perakende fiyatının değişmediğini belirterek, “Dolayısıyla bizim bir etkimiz olmadığını söyleyebilirim.” diyor ve ekliyor:

“Uyuşturucu kaçakçılığını suçlulara bırakıp uygar bir pazar yaratmak için hiçbir şey yapmamak saçma değil mi?”

58 yaşındaki cumhurbaşkanı, kokain için düzenlenmiş bir pazarın yanı sıra ecstasy gibi diğer uyuşturucular için de bir pazar oluşturulabileceğinin altını çizerek, bu konudaki görüşlerinin oldukça tartışmalı olduğunun farkında.

Özellikle uyuşturucunun Avrupa'ya girişinin önemli bir kapısı olan Belçika'nın Anvers şehrinin belediye başkanından eleştiri alıyor.

Hollanda'nın Rotterdam şehrinin belediye başkanı da, Avrupa'ya uyuşturucu kaçakçılığı yapmak için yaygın olarak kullanılan şehirdeki kampanyasıyla kullanıcıları hedef alıyor ve kokainin her “hattının” suç çetelerine yardım ettiğini söylüyor.

Ancak Halsema, üniversitede kriminoloji okuduğunu ve tüketicilere suçlu muamelesi yapmanın çözüm olmadığını vurguluyor.

Halsema, hapishane sisteminin uyuşturucu suçlarından hüküm giyen kişi sayısıyla başa çıkmakta zorlandığı ABD'deki duruma dikkat çekiyor.

“Uyuşturucuyla mücadelede pragmatik tartışmalar yok”

Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, Hollanda'da uyuşturucu tartışmalarının sıklıkla “duygusal ve ahlaki” açıdan ele alındığını söylüyor.

Ona göre tartışmalar “uyuşturucu sağlığa zararlıdır”, “uyuşturucu zararlıdır”, “uyuşturucu kullanımı ahlaka aykırıdır” gibi konular etrafında dönmektedir ve kamuoyunda bu görüşler hakimdir.

Uyuşturucuya ekonomik veya pragmatik bir yaklaşımın genellikle gündemde olmadığını söylüyor.

Halsema, “Konunun ekonomik veya pratik yönlerine ilişkin ayrıntılı bir tartışma yok” dedi. Tepkisini sözleriyle dile getiriyor.

Bu arada Hollanda hükümetinin konuyu ele alma konusundaki isteksizliğinden hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Femke Halsema, tartışmayı uluslararası boyuta taşıdı.

Ocak ayında diğer belediye başkanlarını ve uzmanları Amsterdam'daki bir konferansa davet ederek şehirlerin uyuşturucuları düzenlemesi gerekip gerekmediği değil nasıl olması gerektiği konusunda bir tartışma başlattı.

Konferansın sonuç bildirgesi, Bern belediye başkanı ve eski Bogota belediye başkanının imzalarıyla yayımlandı. Bu da fikrin uluslararası alanda ilgi gördüğünü gösteriyor.

Hollanda bir “narkotik devlete” mi dönüşüyor?

Uyuşturucu kaçakçılarının kontrolündeki pazarların tehlikeleri ve bu pazarların verdiği zararları dikkate alan Halsema, geleneksel yöntemlerle kaçakçılığın önlenmesinin veya azaltılmasının mümkün olmadığını vurgulayarak, mevcut yaklaşım ve politikaların uyuşturucu kaçakçılığı sorununu çözmeye yeterli olmadığını belirtiyor.

REKLAM

Bu bağlamda uyuşturucu kaçakçılığını düzenleyerek yasa dışı pazarların etkisini azaltmanın daha mantıklı bir yaklaşım olabileceğini savunuyor.

Bir başka deyişle yasa dışı uyuşturucu kaçakçılığının yasal ve kontrol edilebilir hale getirilmesiyle kaçakçılığın ve bunun yol açtığı tehlikelerin önlenebileceğine inanmaktadır.

Uyuşturucu kaçakçılığı sorununa farklı bir perspektiften yaklaşılması ve yeni stratejiler geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Halsema, şöyle konuştu:

“Uyuşturucu kaçakçılarının etkisinin gerçekten nasıl azaltılabileceğini düşünen herkes şu sonuca varır: Aslında başka bir alternatif yoktur.”

Halsema, ağır uyuşturucular için “düzenlenmiş, sağlıklı ve kontrollü” bir pazar yaratmanın on yıllar alacağının farkında olduğunu ve bu konuda BM desteğinin etkili olmasını istediğini söyledi.

REKLAM

Aynı zamanda sürecin karmaşıklığını da vurgulayarak uyuşturucu kaçakçılığı zincirinin tamamını (üretimden dağıtıma) kapsamanın önemli olduğunun altını çiziyor:

“Üretim zincirinin tamamını hedef alma ihtiyacı da eklendi… Eğer zincirin yalnızca bir kısmını hedef alırsanız suçluların ilgisini çekersiniz.”

Ayrıca, Hollanda'nın hafif uyuşturuculara gösterdiği hoşgörünün ülkede kokain kaçakçılığının artmasının nedeni olduğu yönündeki eleştirilere de karşı çıkıyor.

Belediye başkanı, “Bunun yumuşak ya da baskıcı olmakla alakası yok. Burada sadece coğrafi konumumuz ve iş geleneğimiz etkili.” değerlendirme yapıyor.

Hollanda'yı sarsan uyuşturucu baronu Ridouan Taghi davasıyla bağlantılı üç cinayete dikkat çekerek konunun hayati önem taşıdığını vurguluyor.

REKLAM

“Adalet sistemi baskı altında ve inanılmaz miktarda paraya mal oluyor.” Başkan Halsema, AFP'ye verdiği röportajı şu sözlerle noktalıyor:

“Bu bağlamda yavaş ama emin adımlarla evet, uyuşturucuyla mücadele en önemli önceliklerimizden biri haline geldi ve bu da bizi bir 'narkotik devlete' dönüştürüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir