ABD: İsrail'in Gazze'deki hedefleri tespit etmek için yapay zeka kullandığı yönündeki raporları inceliyoruz

Tel Aviv'deki “+972” ve Yerel Çağrı kaynakları, İsrail ordusunu Gazze'deki saldırılarında “insan hedeflerini” tespit etmek için “Lavanta” adlı yapay zeka programını kullanmakla suçluyor.

REKLAM

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, ABD'nin, İsrail'in Gazze'deki bombalama hedeflerini belirlemek için “Lavanta” adlı bir yapay zeka programı kullandığı yönündeki basında çıkan haberleri incelediğini söyledi.

Ancak Kirby, CNN'e verdiği röportajda İsrail'in “+972” ve “Yerel Çağrı” haber sitelerinde yayınlanan haberlerin içeriğini ülkesinin doğrulamadığını belirtti.

“Yapay Zeka Makinesi İsrail'in Gazze Bombalamasını Yönetiyor” başlıklı haberde “Lavanta” adlı programda yer alan İsrail istihbarat yetkilileriyle yapılan röportajlara atıfta bulunuluyor.

Tel Aviv'deki “+972” ve Yerel Çağrı kaynakları, İsrail ordusunu Gazze'ye yönelik saldırılarda “insan hedeflerini” tespit etmek için “Lavanta” adlı yapay zeka programını kullanmakla suçluyor.

Haberde ayrıntılı olarak, Gazze'de “Lavanta” olarak tanımlanan 37 bin “şüpheli”nin her biri için İsrail'in en az 20 “sivil mağduru” riske attığı kaydedildi.

İki siteye konuşan en az altı kaynak, Lavender'ın Gazze'de yaklaşık 2,3 milyon insandan toplanan verileri belirsiz kriterlere göre analiz ettiğini ve “kişinin Hamas'la bağlantısı olma olasılığını” değerlendirdiğini söyledi.

Kaynaklar, bina ve çevresinde siviller bulunsa bile kişinin özel mülkünde öldürmeye izin veren “insan hedefi” kavramının, önceleri sadece “üst düzey askeri hedefleri” kapsadığını, ancak 7 Ekim'den sonra bu hedef olarak kabul edilenlerin de kapsamına alındığını söyledi. “insani hedefler” Hamas'ın tüm üyelerini kapsayacak şekilde genişletildi.

Görüşlerini paylaşan 6 kaynak, İsrail ordusunun özellikle savaşın ilk aşamalarında programa “tamamen katıldığını”, bu nedenle Lavender'ın belirlediği isimlerin personel tarafından kontrolsüz ve hiçbir kriter gözetilmeksizin hedef olarak görüldüğünü söyledi. özel. erkek oldukları sürece.

İsrail ordusu, yapay zekanın “şüpheli aşırılıkçıları” ve “insan hedeflerini” tespit etmek için kullanıldığı yönündeki iddiaları reddetti.

Ordudan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “IDF (İsrail Savunma Kuvvetleri), teröristleri tespit eden veya bir kişinin terörist olup olmadığını tahmin etmeye çalışan bir yapay zeka sistemi kullanmamaktadır. Bilgi sistemleri, hedef belirleme sürecinin analistleri için yalnızca bir araçtır. “

Haberde şu ifadelere yer verildi: “Sonuç olarak, özellikle ilk haftalarda yapay zeka programının (yanlış) tespiti nedeniyle çoğunluğu kadın ve çocuk olan veya çatışmaya karışmayan binlerce Filistinli, İsrail'in hava saldırılarında yok edildi. savaş” diyerek yapay zeka sisteminin birçok hata yaptığına dikkat çekti.

Bu arada Kirby, ABD'nin İsrail'in Gazze'ye insani yardımını artırmak için Erez Kapısı'nı açma kararına nasıl baktığı sorulduğunda, geçişin açılmasının “hoş bir haber” olacağını söyledi ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Perşembe günü Cumhurbaşkanı Joe He, bunun Biden'la görüşmesinde söyledikleriyle “kesinlikle tutarlı” olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir