AB ile İŞKUR arasında vasıflı istihdam için önemli işbirliği – GÜNDEM

Ege Üniversitesi ile Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) arasında “İŞKUR ile 7 Bölge 7 Üniversite Projesi” kapsamında “Mesleki Eğitimde İşbirliği” protokolü imzalandı. AB Senatosu salonunda düzenlenen protokolün imza törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, AB Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Varol Dur, İzmir İl Müdür Yardımcısı Ayla Bozkurt, AB Senatosu üyeleri ve her iki kurumun temsilcileri katıldı. İmzalanan protokolle AB ve İŞKUR işbirliğiyle mesleki eğitim kursları düzenlenecek. Ayrıca belirli sektörlere yönelik nitelikli işgücü arzının garanti altına alınması amaçlanmaktadır.

Sözlü törende konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, şunları söyledi: “Ege Üniversitesi, 1955 yılından bu yana Türkiye'nin dördüncü, bölgenin ise ilk ve en köklü üniversitesi olarak, öğrencilerine tam akreditasyona sahip, araştırma odaklı bir üniversitedir. Bölgede üniversitelerin oluşmasında öncü ve garantör olmuştur. 90'ı aşkın öğrenci odaklı uygulama ve 100 bin öğrencinin katılımıyla Avrupa'nın en büyük iş fuarını düzenleyen Üniversitemiz, ilk ve tek devlet üniversitesidir. “Öğrencilerin kariyer gelişimini en etkin destekleyen üniversite” ödülüne layık görüldü. “Üniversitemiz, YÖK'ün son iki yıllık izleme ve değerlendirme raporuna göre “Üniversitemiz tarafından yürütülen faaliyet sayısı” kriterlerinde Türkiye'deki 208 üniversite arasında birinci sırada yer aldı. kariyer merkezleri” ve “Sürekli eğitim merkezleri tarafından verilen sertifika sayısı” dedi.

“İŞKUR ile birçok projeye katılıyoruz”

Rektör Prof., İŞKUR ile Türkiye'deki 7 üniversite arasında imzalanan bu protokolün ilgili taraflarından birinin de Ege Üniversitesi olduğunu vurguladı. Dr. Necdet Budak, şunları söyledi: “Ege Üniversitesi olarak 'İnsan yaşasın, devlet yaşasın' sloganıyla istihdama yönelik tüm çalışmalarımızın merkezine insanı koymuş bir üniversiteyiz. Bu anlamda İŞKUR ile birçok projeye katılıyoruz. Bugün İŞKUR ile imzalayacağımız protokol ile aktif işgücü hizmetleri kapsamında Üniversitemiz ile iş birliği içerisinde mesleki eğitim kursları düzenleyerek, istihdamın artırılmasına yönelik akademik destek sağlayacak ve gerekli vasıflı işgücünü Türkiye'de sağlayacak 7 üniversiteden biri olacağız. Belirli sektörler ve işyerleri. Protokol kapsamında farklı alanlarda mesleki eğitim verilecek ve sektörlere nitelikli insan gücü sağlanarak istihdamın artırılmasına katkı sağlanacak. Ege Üniversitesi olarak yılların bilgi birikimi ve tecrübesiyle mesleki derslerimize eğitim desteği vereceğiz. Kursları başarıyla tamamlayan katılımcılara belge ve sertifika verilecek. Ayrıca organize sanayi bölgeleri, teknolojik gelişme bölgeleri gibi kurum ve kuruluşlarla iletişim kurularak girişimcilik hayatına katılımları konusunda destek sağlanacak. “Ege Üniversitesi olarak üniversitemiz ile kamu kurumlarının yanı sıra sanayiyle iş birliğimizi artıracak bu protokolün paydaşı olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, şunları söyledi: “Bu iş birliği sayesinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'deki 7 üniversitede düzenlenmesi gereken bu proje kapsamında Ege Bölgesi Üniversitemiz ile işbirliği yapmayı tercih eden Bakanlığımıza teşekkür ederek, hem İzmir'e hem de bölgemizin gençliğine böyle bir fırsat sunduğu için. Bugün protokolümüzün imza törenini onurlandıran ve bu projeyi hayata geçiren Sayın Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Lütfihak Alpkan'a teşekkür ediyorum. Ülkemizin geleceği olan gençlerimizin gelişimini ve istihdamını güvence altına alacak bu iş birliğinin her iki kuruma, ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Sektörün beklentileri çok hızlı değişiyor”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan, şunları söyledi: “Bakanlık olarak başlattığımız '7 Bölge, 7 Üniversite' projesi, sanayi ve işyerlerinin nitelikli eleman seçiminde İŞKUR'a önemli bir köprü görevi görüyor. Amacımız hem eğitim seviyesini hem de istihdamı artırmak. Bu bağlamda üniversitelerin katkı sağlayabileceğini düşündük. Üniversiteler laboratuvarlara ve teknolojik altyapıya sahip oldukları için teknolojik ve çevresel dönüşümlere çok hızlı uyum sağlayabilmektedirler. Sektörün nitelikli personele ilişkin beklentileri çok hızlı değişebiliyor. İŞKUR da bu bağlantıyı kurmaya çalışıyor. “İşverenlerin ve iş arayanların meslek ve beceri düzeyindeki beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

Profesör. Dr. Alpkan, şunları söyledi: “Türkiye'de kurumsallaşmanın artmasıyla birlikte, ne aradığını bilerek reklam yapan kurumlar bizden yardım istiyor. Üniversitelerimiz aynı zamanda öğrencilerine mesleki becerileri de en iyi şekilde öğretmektedir. Projemiz kapsamında özellikle savunma sanayine yönelik ilk mezunlarımız Aselsan gibi sektörün büyük firmalarında istihdam edildi. Bu nedenle bunu 7 bölgemizin tamamına yaymak istedik. 7 bölgeden 7 üniversiteyle işbirliğine başladık. Bu programları başarıyla yürütmeye ve gelecekte daha yaygın hale getirmeye çalışıyoruz. Bu projeyle ilgili hem sektörün hem de bizim en büyük beklentimiz istihdam. Ege Üniversitesi ile böyle bir işbirliğine başlayacak olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyorum. “Umarım faydalı olur” dedi.

Konuşmaların sonunda Rektör Prof. Dr. Necdet Budak ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Lütfihak Alpkan'ın imzasını taşıyan “Mesleki İşbirliği” protokolü imzalandı.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir